fot. PAP/Grzegorz Jakubowski

Proces synodalny we Włoszech: dokument z pracy w diecezjach

Prezydium Konferencji Episkopatu Włoch przekazało sekretariatowi generalnemu Synodu Biskupów sprawozdanie z przebiegu procesu synodalnego na etapie diecezjalnym.

Dokument przedstawia syntetyczną relację z drogi przebytej w latach 2021-2022, której celem było słuchanie i konsultacja ludu Bożego. Ten pierwszy krok został połączony z drogą synodalną jaką już wcześniej postanowił podjąć Kościół we Włoszech.

>>> Ks. Mirosław Tykfer o synodzie: księża są niewysłuchaną grupą, a krytyka dotyczy właśnie ich [PODKAST]

Przezwyciężyć indywidualizm i podziały

Dokument wskazuje, że Kościół we Włoszech starał się przezwyciężyć indywidualizm, sceptycyzm i podziały, aby podjąć wspólną drogę. Powołano krajowy komitet koordynacyjny, utworzono około 50 tys. grup synodalnych wraz z ich moderatorami, w których uczestniczyło pół miliona osób. Prace koordynowało ponad 400 referentów diecezjalnych wraz ze swoimi zespołami. Wpłynęło 200 sprawozdań diecezjalnych i 19 przygotowanych przez inne grupy kościelne. W sumie do sekretariatu generalnego Konferencji Episkopatu Włoch do końca czerwca dotarł materiał obejmujący ponad 1,5 tys. stron tekstu.

W głównej części dokument przedstawia dziesięć punktów, wokół których zorganizowano refleksję wyłaniającą się z syntez diecezjalnych: słuchanie, przyjęcie, relacje, świętowanie, komunikacja, dzielenie się, dialog, dom, okresy życiowe i metoda. Ich wielość nie stanowi ograniczenia, które należy przezwyciężyć, poprzez próby ujednolicenia lub hierarchizacji, ale wskazuje raczej na pluralizm doświadczenia Kościołów we Włoszech, z całą różnorodnością akcentów i wrażliwości, które je wyrażają i których są nosicielami.

fot. unsplash

Rozeznanie syntez diecezjalnych i opracowanie w dziesięciu punktach pozwoliło na wyodrębnienie pewnych „priorytetów”, których celem jest ożywienie i rozwijanie synodalnej drogi Kościoła we Włoszech w komunii z procesem toczącym się na poziomie powszechnym. Postanowiono zgrupować je wzdłuż trzech osi, określonych jako warsztaty synodalne, a więc „ulica i wioska” (słuchanie konkretnych środowisk życia), „gościnność i dom” (jakość relacji i struktur kościelnych) oraz „służba i formacja duchowa”. Te warsztaty mogą być dowolnie komponowane, a każdy Kościół lokalny może dodać czwarty, który wzmocni priorytet wynikający z drogi przebytej w pierwszym roku.

Synteza zwraca uwagę, że obraz odnoszący się do warsztatu wskazuje na potrzebę pracy trwającej w czasie, która nie ogranicza się do organizacji wydarzeń, ale zmierza do realizacji ścieżek słuchania i doświadczeń przeżywanej synodalności, których wnioski będą stanowiły punkt wyjścia dla kolejnych etapów krajowej drogi synodalnej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze