fot. PAP/Waldemar Deska

Procesje świetlne, kwietne hołdy i modlitwy ku czci Niepokalanej [ZDJĘCIA]

Podobnie jak mieszkańcy Rzymu gromadzą się co roku na placu Hiszpańskim przed maryjną kolumną wzniesioną na pamiątkę ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, tak i my na Ostrowie Tumskim, w kolebce miasta Poznania, stajemy z naręczem kwiatów przed statuą Niepokalanej – mówił w Poznaniu abp Stanisław Gądecki.

Akt oddania Maryi Niepokalanie Poczętej poprzedziła procesja światła przez Most Biskupa Jordana. 8 grudnia – w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP – w wielu miastach w Polsce, ale i w innych krajach wierni zgromadzili się na mszach świętych i nabożeństwach maryjnych. Rano, jeszcze przed świtem, papież Franciszek modlił się przed na placu Hiszpańskim, a następnie w bazylice Matki Bożej Większej. Z kolei wieczorem arcybiskup Neapolu Domenico Battaglia modlił się przed kolumną Niepokalanego Poczęcia – znaną i cenioną także przez turystów i pielgrzymów. We Włoszech kwiaty ku czci Maryi tradycyjnie składają strażacy.

fot. PAP/Waldemar Deska

W Poznaniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski prosił Matkę Bożą, by pomagała Polakom nieustannie wsłuchiwać się w głos Boga. „Niech wołanie ubogich nie spotyka się z naszą obojętnością, cierpienie chorych i potrzebujących niech nie ujdzie naszej uwadze, niech nas poruszają samotność ludzi starszych i bezbronność dzieci, a każde ludzkie życie niech będzie przez nas kochane i otaczane czcią” – mówił abp Gądecki.

Metropolita poznański przypomniał słowa św. Efrema, który nazywał Maryję „świętą w swoim ciele, piękną w swoim duchu, czystą w swoich myślach, prawą w swoim rozumie, doskonałą w swoich uczuciach, czystą i niepokalaną w swoim sercu”. W procesji, która odbyła się po raz piętnasty, wzięli udział strażacy z Państwowej Straży Pożarnej i z Ochotniczej Straży Pożarnej, niosąc pochodnie. Pożarnicy umieścili wiązankę kwiatów na szczycie statuy Niepokalanej. Pomnik ku czci Matki Bożej stoi w miejscu, gdzie powstała pierwsza na ziemiach polskich kaplica chrześcijańska, zbudowana dla księżnej Dobrawy i księcia Mieszka I.

>>> Procesja Światła: wyjątkowy sposób na oddanie czci Niepokalanej

fot. PAP/Waldemar Deska

Omaggio floreale

Z kolei na Jasnej Górze nawiązujący do tradycji rzymskiej hołd z kwiatów był głównym wydarzeniem uroczystości na Jasnej Górze. Bukiet białych róż przed stojącą na kilkumetrowej kolumnie figurą Matki Bożej złożył abp Wacław Depo. Jasnogórski zwyczaj modlitwy i składania Matce Bożej hołdu z białych kwiatów został zapoczątkowany w 2009 r. i jest nawiązaniem do rzymskiej tradycji tzw. omaggio floreale, czyli obdarowywania Maryi kwiatami. Tradycyjnie metropolita częstochowski został wyniesiony w górę w koszu drabiny strażackiej. Modlił się, by „nigdy w Ojczyźnie Jasnej Góry nie zabrakło światła nadziei”.

Czêstochowa, 08.12.2021. Figura Maryi Niepokalanej na Jasnej Górze w Czêstochowie, 8 bm. Na Jasnej Górze trwaj¹ obchody Œwiêta Niepokalanego Poczêcia Najœwiêtszej Marii Panny. (sko) PAP/Waldemar Deska

Spraw, abyśmy nie utracili światła łaski, nawet w najtrudniejszych chwilach. Pomóż nam przezwyciężyć grozę zła i kłamstwa, które zamykają drogi ku przyszłości. Od zarazy, epidemii światowej, głodu, ognia i wojny wybaw nas. Ty, która jesteś z woli Chrystusa zapowiedzią nowego świata odnowionego miłością miłosierną Zbawiciela, wysłuchaj nas. (abp Wacław Depo)

Rzymska tradycja hołdu z kwiatów została zapoczątkowana w tym mieście w 1938 r., kiedy ówczesny papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować 8 grudnia na placu Hiszpańskim akt oddania czci Matce Najświętszej. Odtąd co roku papież składał Matce Bożej wieniec z kwiatów; jasnogórskie uroczystości są również wyrazem jedności z Ojcem Świętym. Jasnogórska uroczystość w dniu święta Niepokalanego Poczęcia NMP ma już 13-letnią tradycję, zapoczątkowaną w roku poświęcenia nowej figury Matki Bożej Niepokalanej na placu przed jasnogórskim Szczytem. Do 1917 r. w tym miejscu stał postawiony przez zaborcę pomnik cara Aleksandra II, zastąpiony następnie posągiem Maryi. W stanie wojennym wierni układali pod figurą krzyż z kwiatów i zniczy. Kilkanaście lat temu nadszarpniętą przez czas figurę Maryi zastąpiła nowa.

Strażacy w Neapolu, fot. EPA/Cesare Abbate =

Dziś przypadła także 68. rocznica zapoczątkowania codziennej wieczornej modlitwy Apelu Jasnogórskiego. Po raz pierwszy odbyła się ona 8 grudnia 1953 r. – o godzinie 21. odmówiło ją wówczas kilka osób zgromadzonych w Kaplicy Matki Bożej, by prosić o uwolnienie uwięzionego przez władze PRL ówczesnego prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Charakterystyczną częścią modlitwy jest trzykrotnie powtarzana antyfona: „Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam”.

Galeria (4 zdjęcia)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze