fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN

Prof. Mary Eberstadt: źródłem problemów jest deficyt miłości

W ramach comiesięcznych spotkań organizowanych przez Instytut Tertio Millennio w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II odbyło się spotkanie z prof. Mary Eberstadt pod tytułem „Wyzwolenie czy przekleństwo? Bilans skutków rewolucji seksualnej”.

Uznana amerykańska pisarka, profesor nauk społecznych, mierzyła się z pytaniami zadawanymi przez dr Marię Ciostek moderującą rozmowę oraz zgromadzoną na wydarzeniu publiczność.

Zajmująca się już od lat rewolucją seksualną i jej następstwami amerykańska eseistka podzieliła się ze słuchaczami swoimi refleksjami odnośnie do globalnych skutków zmiany obyczajowej zachodzącej w latach 60. wieku. Wskazała jak wiele bolączek współczesnej cywilizacji jest owocem sztandarowych poglądów głoszonych przez piewców nieskrępowanej wolności w rozumieniu ideologów rewolucji seksualnej.

>>> Porzuceni przez ojca. Psychologia ateizmu

Prof. Eberstadt mówiła m.in. o  traumatycznym wpływie rewolucji seksualnej na funkcjonowanie i wartość rodziny. – Wiele osób obawia się posiadać rodzinę, dzieci ze względu na wzorce rodzinne – podkreśliła amerykańska pisarka. 

Wskazywała na trudności, z którymi mierzą się współcześni Amerykanie. Zauważyła, że ponad 90% mężczyzn osadzonych w amerykańskich zakładach karnych nie ma swojego ojca. Zwróciła także uwagę na problem rozwodów oraz opieki naprzemiennej oraz  jej wpływu na kształtowanie tożsamości, w tym tożsamości religijnej dorastających dzieci.

Oprócz tematu wpływu rewolucji seksualnej na rodziny, eseistka podkreśliła jak destrukcyjny jest wpływ zmian obyczajowości na proces budowania relacji. – Jesteśmy otoczeni ludźmi, lecz ilu z nich jesteśmy w stanie zaufać – powiedziała prelegentka. Współcześnie, jak zauważyła, zatraciliśmy kompetencje społeczne i zdolność budowania głębokich, pięknych relacji. Zdaniem eseistki skutkiem pogoni za błyskawiczną przyjemnością jest długofalowa samotność i izolacja w społeczeństwie.

>>> Rozpoczyna się III Międzynarodowy Kongres dla Małżeństwa i Rodziny

Wśród kolejnych wydarzeń przygotowanych przez Instytut Tertio Millennio w Warszawie są m.in. spacer śladami polskich olimpijczyków, seminarium „Zrozumieć Wojtyłę” oraz panel dyskusyjny poświęcony najnowszej encyklice papieża Franciszka pt. „Dilexit nos”.

***

Mary Eberstadt – Pracownik naukowy w Faith & Reason Institute i autorka książek „Adam i Ewa po pigułce. Paradoksy rewolucji seksualnej” czy „Pierwotne krzyki. Jak rewolucja seksualna stworzyła politykę tożsamości”. W swoich pracach zgłębia problem przemian społecznych – zmian kształtu rodziny, sekularyzacji czy radykalizacji nastrojów w życiu publicznym. Prof. Eberstadt jest także wykładowcą szkoły letniej Tertio Millennio Seminar on the Free Society, w której co roku uczestniczą studenci z Polski, Stanów Zjednoczonych i krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Instytut Tertio Millennio został założony w 1995 roku w Warszawie w wyniku inspiracji płynącej z wizyty Jana Pawła II w Polsce w 1991 roku. Celem działania Instytutu jest propagowanie społecznego nauczania Kościoła oraz promowanie dziedzictwa Świętego Jana Pawła II. Istotne znaczenie dla misji Instytutu ma praca formacyjna z młodymi, pobudzanie inicjatyw społecznych i samorządowych, a przez to kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego opartego na wartościach.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze