fot. PAP/EPA/CAROLINE BLUMBERG

Prof. Piotr Stompka: Bóg w Europie nie umarł, ale żyje inaczej

„Bóg w Europie nie umarł, ale żyje inaczej” – mówił prof. Piotr Stompka podczas międzynarodowej konferencja z cyklu „Rola chrześcijan w procesie integracji europejskiej – Nowy kształt Europy”. Socjolog wskazał, że Europa jest wciąż chrześcijańska w wymiarze duchowym i aksjologicznym, jednak w wymiarze kościelnym już nie.

Prof. Piotr Stompka, przytaczając dane o tym, że coraz mniej Europejczyków uważa wiarę za ważną, stwierdził, że można odnieść wrażenie, że zwłaszcza Europa Północna to obszar postreligijności, jednak korektę przynoszą te same badania o ateizmie – procent zdeklarowanych ateistów jest niski: 23 proc. we Francji, 18 proc. w Szwecji, w Polsce zaledwie 2 proc. „Oznacza to, że nie uznając dogmatów religijnych, większość Europejczyków nie odrzuca duchowości, sacrum, pokory wobec rzeczywistości i świata, zachwytu wobec przyrody” – zauważył socjolog przekonując, że „nawet ateiści w głębi duszy pozostają religijni”.

– Tezę o Europie postreligijnej trzeba więc odrzucić – mówił, zastrzegając, że inną kwestią jest podejście do instytucjonalnej religii: „Europa jest kontynentem, gdzie jest najwięcej pustych kościołów czy przekształconych w budynki o innym niż kult celu. Praktyki religijne wychodzą poza wspólnotę kościoła, stają się sprywatyzowane. Tendencja ta, dominująca w Europie zachodniej, w Polsce jest mniejsza, jednak się pogłębia”.

fot. Markus Spiske/unsplash

Stwierdził, że większość badanych uważa, iż wiara w Boga nie jest konieczna, by być moralnym: „Można być szlachetnym niewierzącym i amoralnym wierzącym”. – Wartości i reguły moralnego postępowania nie potrzebują już legitymizacji sankcji boskiej, nadprzyrodzonej. Zamiast bać się Boga i piekła, ludzie odczuwają poczucie winy płynące z własnego sumienia, zdają sobie sprawę, że wierność wartościom i sumieniu sprzyja szczęściu i rozwojowi społecznemu – mówił prof. Stompka, wskazując, że Europa jest wciąż chrześcijańska w wymiarze duchowym i aksjologicznym, jednak w wymiarze kościelnym już nie. 

Zastanawiając się, czy Europa będzie nadal chrześcijańska, wskazał, że „nieuchronnie odkrycia naukowe podważają niektóre przekonania religijne. Ekspansja nauki na teren wiary tłumaczy ogólne nastroje sekularyzacyjne”. – Co do różnic poziomu religijności między zasobną północą i ubogim południem, badacze wysuwają hipotezę bezpieczeństwa egzystencjalnego i skutków jego braku. Religia była zawsze odpowiedzią na niepewność i zagrożenie. W naszych czasach pojawiają się nowe formy ryzyka cywilizacyjnego, wywołane działalnością człowieka. Gdy poziom dobrobytu, opieki socjalnej, wymiaru sprawiedliwości jest wysoki, tworzy to bufor przed wyzwaniami egzystencji, odczucie subiektywnego szczęścia, stwierdzone w badaniach w krajach skandynawskich. Religia okazuje się wtedy mniej potrzebna – mówił socjolog, zauważając też odchodzenie od wspólnot w stronę indywidualizmu.

„Wspólnotą niezmiennie istotną pozostaje rodzina. Dla młodego pokolenia wirtualnego substytutu wspólnoty dostarcza Internet” – zauważył. Innym zjawiskiem sprzyjającym sekularyzacji jest globalizacja, w której doświadcza się wielokulturowości i wieloreligijności, czego konsekwencją jest relatywizm, a w mniejszym stopniu – fundamentalizm. Istotne są też czynniki wewnętrzne, jak zgorszenie skandalami w Kościele, wykorzystywaniem seksualnym i przemocą, „dygnitarskimi obyczajami”, mariażem tronu z ołtarzem. „Europa postkościelna to według mnie obraz przyszłości” – stwierdził profesor. „Bóg w Europie nie umarł, ale żyje inaczej” – zakończył prof. Stompka. 

fot. cathopic

Konferencja „Rola chrześcijan w procesie integracji europejskiej – Nowy kształt Europy” odbywa się w hotelu Hotel Holiday Inn w Krakowie, organizowana jest przez Fundację im. bp. Tadeusza Pieronka we współpracy z Fundacją Roberta Schumana w Luksemburgu, Grupą Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) w PE, Delegacją Polską we Frakcji Europejska Partia Ludowa (Chrześcijańscy Demokraci) w PE, Komisją Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE) oraz pod patronatem honorowym dr. Aleksandra Miszalskiego, prezydenta Miasta Krakowa.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze