piątkowski

fot. kadr z materiału wideo tv angelus (YouTube)

Prof. Skibiński: podmiotowość rodziny jest współcześnie podkopywana

Podmiotowość rodziny jest współcześnie podkopywana, zarówno w kategoriach moralności społecznej, jak i w kategoriach ochrony prawnej i ekonomicznej – powiedział prof. Paweł Skibiński, podczas kolejnego dnia Tygodnia Społecznego w Radomiu. Spotkania, które potrwają do 2 października są poświęcone nauczaniu kard. Stefana Wyszyńskiego. Prof. Skibiński jest historykiem i znawcą nauczania Prymasa Tysiąclecia.

Prof. Skibiński podczas swojego wystąpienia zwrócił uwagę na aktualność nauczania kard. Wyszyńskiego w obecnym czasie i trudną sytuację rodzin. Mówił, że podmiotowość rodziny jest współcześnie podkopywana, zarówno w kategoriach moralności społecznej, jak i prawnej i ekonomicznej.

– Jak na sytuację, w której bardzo wielu polityków deklaruje dbałość o rodzinę jako fundament społeczeństwa, jest to sytuacja kuriozalna. Nie podjęto żadnej próby stworzenia m.in. rodzinnego systemu podatkowego. Współczesne wsparcie dla rodzin poprzez dodatki to jakiś krok, ale to nie jedyny sposób – mówił prelegent.

>>> Bp Kamiński: potrzebna jest powszechna ewangelizacja narodu 

Dalej prof. Skibiński powiedział, że jeśli zakwestionuje się rolę rodziny w społeczeństwie, to całe społeczeństwo będzie pozbawione fundamentu. Z drugiej strony, zdrowa rodzina stwarza warunki dla zdrowego społeczeństwa. Krótko mówiąc: jeżeli społeczeństwo i państwo zadba o to, żeby zabezpieczyć funkcjonowanie rodziny, to samo dla siebie stwarza warunki optymalnego rozwoju i zabezpiecza swoje funkcjonowanie. W interesie zarówno społeczeństwa, jak i państwa – zdaniem prymasa Wyszyńskiego – jest utrzymanie dobrze funkcjonującej rodziny. To nie jest tak, że to jest jakiś przywilej – to zdrowy rozsądek nakazujący dbanie o własne rodziny – mówił gość Tygodnia Społecznego.

fot. pixabay

Prof. Skibiński zwrócił uwagę, że kard. Wyszyński wprowadził dwie formy zabezpieczenia rodziny: moralno-prawną i gospodarczą. – W tym pierwszym przypadku państwo ma chronić nie tylko nierozerwalność małżeńską, ale również wierność małżeńską oraz zapewnić wzajemne wsparcie małżonków. Dlaczego? Rozbite rodziny i porzucone dzieci są klęską społeczeństwa, bo musimy później ponosić konsekwencje tych wydarzeń np. poprzez rozbudowany system pomocy społecznej – powiedział znawca nauczania Prymasa Tysiąclecia.

Stwierdził też, że pokolenie singli jest zagrożeniem społecznym. – Nie wkładają trudu w narodzenie i wychowanie następnego pokolenia. Zaburzają funkcjonowanie społeczeństwa. Jak patrzymy na dzisiejsze czasy, pokolenie singli jest zagrożeniem społecznym, trzeba to nazwać – mówił podczas wykładu prof. Paweł Skibiński.

Po wykładzie odbył się panel dyskusyjny publicystów, który poprowadził Wojciech Sałek z Radia Plus Radom. W panelu uczestniczył m.in. Michał Karnowski i Grzegorz Górny. Organizatorem Tygodnia Społecznego jest Akcja Katolicka Diecezji Radomskiej. Wszystkie spotkania w ramach wydarzenia odbywają się w Oratorium św. Filipa Neri przy ul. Grzybowskiej w Radomiu. Medialnie wydarzeniu patronuje: Radio Plus Radom.

Tydzień Społeczny to cykl spotkań, prelekcji i dyskusji skłaniających do refleksji nad bieżącymi zagadnieniami rozważanymi w kontekście Katolickiej Nauki Społecznej. X edycja poświęcona jest nauczaniu Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze