Tymczasowy szpital zakaźny na stadionie PGE Narodowym w Warszawie. Jak poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, placówka medyczna dysponuje obecnie 500 łóżkami, w tym 60 respiratorowymi. fot. PAP/Leszek Szymański

Projekt kwarantanny narodowej: wyjścia z domu tylko do pracy, lekarza, po zakupy

Wyjścia z domu tylko do pracy, lekarza, po zakupy, w celach bytowych i religijnych; zakaz działalności fryzjerów i kosmetyczek, kin i siłowni; zgromadzenia i spotkania tylko do pięciu osób – to niektóre z obostrzeń z projektu rozporządzenia dot. ewentualnej kwarantanny narodowej.

Jak głosi pierwszy z paragrafów tego projektu: „Ustala się, że obszarem, na którym wystąpił stan epidemii wywołany zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”. Projekt ten opublikowano na stronie gov.pl w zakładce „koronawirus”.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w sobotę, że w ramach prac rządowych przygotowano trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii koronawirusa. „To trzy warianty obostrzeń, po które będziemy sięgać w zależności od rozwoju sytuacji” – zaznaczono w komunikacie rządu.

>>> Przewodniczący Episkopatu: Biskupi Europy o perspektywach po pandemii 

Przygotowano także trzy projekty rozporządzeń, które dotyczą: etapu odpowiedzialności mającego obowiązywać od 28 listopada do 27 grudnia br., etapu stabilizacji i powrotu najwcześniej od 28 grudnia br. do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną oraz kwarantanny narodowej, która mogłaby zostać wprowadzona „w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie”.

>>> Minister zdrowia: Boże Narodzenie, niestety, będzie przypominało tegoroczną Wielkanoc

Zgodnie z ostatnim z tych projektów – odnoszącym się do ewentualnej tzw. kwarantanny narodowej – hotele mogłyby funkcjonować tylko dla gości służbowych, sportowców, medyków, zaś gastronomia działałaby wyłącznie na wynos i na dowóz.

Centrum Terapii Pozaustrojowej Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. To tutaj przebywają pacjenci chorzy na Covid-19 poddani terapii VV ECMO. fot. PAP/Leszek Szymański

Według projektu osoba przekraczająca granicę RP w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium RP byłaby zobowiązana odbyć, po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkową kwarantannę trwającą 10 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy. Z obowiązku tego wyłączeni byliby m.in. rolnicy mający gospodarstwa po obu stronach granicy, załogi samolotów i uczniowie pobierający nauki w Polsce.

>>> Naukowcy: koronawirus krążył już we wrześniu zeszłego roku

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze