Fot. cathopic

Promocja życia w Duchu Świętym, pomoc ubogim, jedność i ewangelizacja to cele służby Charis

Promocja życia w Duchu Świętym, pomoc ubogim, troska o jedność i ewangelizacja, to główne cele służby Charis obejmującej wszystkie grupy i wspólnoty charyzmatyczne istniejące w Kościele katolickim – powiedział koordynator Krajowej Służby Komunii Charis Polska Antoni Tompolski.

Jak zaznaczył Tompolski Charis nie jest wspólnotą, lecz służbą obejmującą wszystkie grupy i wspólnoty charyzmatyczne istniejące w Kościele katolickim.

Wspólnota wspólnot

Poinformował, że w Polsce Charis reprezentuje Krajowa Służba Komunii, w której są zarówno przedstawiciele Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym, jak i Szkół Nowej Ewangelizacji, Forum Wspólnot Ewangelizacyjnych, charyzmatycznych wspólnot międzynarodowych, które w Polsce mają swoje reprezentacje oraz Ruchu Światło-Życie. Są także osoby reprezentujące posługi, instytuty czy inicjatywy modlitewne a także specjalną grupę młodych.

„Z każdej z tych rzeczywistości mamy dwóch reprezentantów – staraliśmy się, żeby była to osoba świecka i osoba duchowna. W sumie Krajowa Służba Komunii liczy w Polsce 15 osób” – wyjaśnił Tompolski.

Dodał, że grupie tej towarzyszy czterech biskupów: Wspólnotami Ewangelizacyjnymi opiekuje się metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, biskup pomocniczy częstochowski Andrzej Przybylski jest odpowiedzialny za Odnowę w Duchu Świętym, biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztof Włodarczyk odpowiada za Ruch Światło-Życie, a biskup pomocniczy wrocławski Andrzej Siemieniewski jest delegatem KEP ds. kontaktu z wolnymi Kościołami.

>>>Franciszek: zgrzeszyliśmy przeciwko Bogu i przeciwko naszym braciom

Fot. Paweł Krzemiński

4 cele

„Charis ma cztery główne cele. Pierwszym jest promocja życia w Duchu Świętym, które opiera się na konkretnym doświadczeniu Jego działania – nazywanego chrztem w Duchu Świętym – a później rozwijaniu relacji z Bogiem poprzez poddawanie się Duchowi Świętemu” – wyjaśnił.

Według Tompolskiego drugim celem Charis jest służba ubogim. „Człowiek ubogi jest tutaj rozumiany bardzo szeroko, nie tylko jako ktoś mający problemy materialne, na przykład ktoś bezdomny, ale w ogóle doświadczający jakichś trudności i potrzebujący pomocy drugiego człowieka. Każdy z nas może stać się takim ubogim w jakimś okresie swojego życia” – zastrzegł.

Trzecim celem jest budowanie jedności na różnych płaszczyznach życia Kościoła. „Kościół jest dzisiaj bardzo podzielony. Nawet sama odnowa charyzmatyczna jest podzielona. My jako Charis jesteśmy służbą dla całego +strumienia łaski+ m.in. po to, aby całą odnowę charyzmatyczną zgromadzić w jedno – patrzeć w jednym kierunku i współpracować” – podkreślił.

Dodał, że kolejnym krokiem w budowaniu jedności jest wymiar ekumeniczny, czyli „szukanie wspólnego języka z tymi, którzy są odłączeni od Kościoła katolickiego, jednak doświadczają Ducha Świętego w innym Kościele”.

Kolejnym ważnym celem, na który wskazuje papież Franciszek, jest nowa ewangelizacja – czyli głoszenie niezmiennej Ewangelii z nowym zapałem i nowymi środkami wyrazu” – wyjaśnił Tompolski.

Fot. Justyna Nowicka

Działalność w pandemii

Podkreślił, że choć czas pandemii jest trudny dla wspólnot charyzmatycznych, jednak ich członkowie widzą w nim także szansę rozwoju. „W ramach Charis International zrobiliśmy ostatnio polską edycję internetowego kursu Służebne przywództwo i okazało się, że zapisało się na niego 1300 osób. Sądzę, że gdyby nie było pandemii i kurs odbywałby się stacjonarnie, uczestników mogłoby być znacznie mniej” – ocenił Tompolski.

Wyjaśnił, że także coroczna konferencja inicjatywy „Alpha”, która przed pojawieniem się koronawirusa gromadziła maksymalnie 400 osób, w tym roku została zorganizowana w wersji online i zgromadziła ponad tysiąc uczestników. „Większość wspólnot ma spotkania w wersji online i choć na pewno to nie jest to samo, co spotkania na żywo, to znaleźliśmy jakieś wyjście z tej trudnej sytuacji. Oczywiście kiedy tylko będzie taka możliwość wrócimy do spotkań na żywo” – zapewnił.

Służba Charis – inicjatywa papieża Franciszka

Służba Charis została powołana przez papieża Franciszka i oficjalnie weszła w życie w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego 9 czerwca 2019 r. Zastąpiła dwie wcześniejsze służby działające przy Watykanie: International Catholic Charismatic Renewal Service i Catholic Fraternity of Charismatic Covenant Communities and Fellowships (ICCRS oraz Fraternia Katolicka).

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze