Promocja życia w Duchu Świętym, pomoc ubogim, jedność i ewangelizacja to cele służby Charis
Promocja życia w Duchu Świętym, pomoc ubogim, troska o jedność i ewangelizacja, to główne cele służby Charis obejmującej wszystkie grupy i wspólnoty charyzmatyczne istniejące w Kościele katolickim – powiedział koordynator Krajowej Służby Komunii Charis Polska Antoni Tompolski.
Jak zaznaczył Tompolski Charis nie jest wspólnotą, lecz służbą obejmującą wszystkie grupy i wspólnoty charyzmatyczne istniejące w Kościele katolickim.
Wspólnota wspólnot
Poinformował, że w Polsce Charis reprezentuje Krajowa Służba Komunii, w której są zarówno przedstawiciele Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym, jak i Szkół Nowej Ewangelizacji, Forum Wspólnot Ewangelizacyjnych, charyzmatycznych wspólnot międzynarodowych, które w Polsce mają swoje reprezentacje oraz Ruchu Światło-Życie. Są także osoby reprezentujące posługi, instytuty czy inicjatywy modlitewne a także specjalną grupę młodych.
„Z każdej z tych rzeczywistości mamy dwóch reprezentantów – staraliśmy się, żeby była to osoba świecka i osoba duchowna. W sumie Krajowa Służba Komunii liczy w Polsce 15 osób” – wyjaśnił Tompolski.
Dodał, że grupie tej towarzyszy czterech biskupów: Wspólnotami Ewangelizacyjnymi opiekuje się metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, biskup pomocniczy częstochowski Andrzej Przybylski jest odpowiedzialny za Odnowę w Duchu Świętym, biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztof Włodarczyk odpowiada za Ruch Światło-Życie, a biskup pomocniczy wrocławski Andrzej Siemieniewski jest delegatem KEP ds. kontaktu z wolnymi Kościołami.
>>>Franciszek: zgrzeszyliśmy przeciwko Bogu i przeciwko naszym braciom
4 cele
„Charis ma cztery główne cele. Pierwszym jest promocja życia w Duchu Świętym, które opiera się na konkretnym doświadczeniu Jego działania – nazywanego chrztem w Duchu Świętym – a później rozwijaniu relacji z Bogiem poprzez poddawanie się Duchowi Świętemu” – wyjaśnił.
Według Tompolskiego drugim celem Charis jest służba ubogim. „Człowiek ubogi jest tutaj rozumiany bardzo szeroko, nie tylko jako ktoś mający problemy materialne, na przykład ktoś bezdomny, ale w ogóle doświadczający jakichś trudności i potrzebujący pomocy drugiego człowieka. Każdy z nas może stać się takim ubogim w jakimś okresie swojego życia” – zastrzegł.
Trzecim celem jest budowanie jedności na różnych płaszczyznach życia Kościoła. „Kościół jest dzisiaj bardzo podzielony. Nawet sama odnowa charyzmatyczna jest podzielona. My jako Charis jesteśmy służbą dla całego +strumienia łaski+ m.in. po to, aby całą odnowę charyzmatyczną zgromadzić w jedno – patrzeć w jednym kierunku i współpracować” – podkreślił.
Dodał, że kolejnym krokiem w budowaniu jedności jest wymiar ekumeniczny, czyli „szukanie wspólnego języka z tymi, którzy są odłączeni od Kościoła katolickiego, jednak doświadczają Ducha Świętego w innym Kościele”.
„Kolejnym ważnym celem, na który wskazuje papież Franciszek, jest nowa ewangelizacja – czyli głoszenie niezmiennej Ewangelii z nowym zapałem i nowymi środkami wyrazu” – wyjaśnił Tompolski.
Działalność w pandemii
Podkreślił, że choć czas pandemii jest trudny dla wspólnot charyzmatycznych, jednak ich członkowie widzą w nim także szansę rozwoju. „W ramach Charis International zrobiliśmy ostatnio polską edycję internetowego kursu Służebne przywództwo i okazało się, że zapisało się na niego 1300 osób. Sądzę, że gdyby nie było pandemii i kurs odbywałby się stacjonarnie, uczestników mogłoby być znacznie mniej” – ocenił Tompolski.
Wyjaśnił, że także coroczna konferencja inicjatywy „Alpha”, która przed pojawieniem się koronawirusa gromadziła maksymalnie 400 osób, w tym roku została zorganizowana w wersji online i zgromadziła ponad tysiąc uczestników. „Większość wspólnot ma spotkania w wersji online i choć na pewno to nie jest to samo, co spotkania na żywo, to znaleźliśmy jakieś wyjście z tej trudnej sytuacji. Oczywiście kiedy tylko będzie taka możliwość wrócimy do spotkań na żywo” – zapewnił.
Służba Charis – inicjatywa papieża Franciszka
Służba Charis została powołana przez papieża Franciszka i oficjalnie weszła w życie w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego 9 czerwca 2019 r. Zastąpiła dwie wcześniejsze służby działające przy Watykanie: International Catholic Charismatic Renewal Service i Catholic Fraternity of Charismatic Covenant Communities and Fellowships (ICCRS oraz Fraternia Katolicka).
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |