„Prowadź mnie, Światło!” – Lednica rok po śmierci o. Góry

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

„Prowadź mnie, Światło!” – pod takim hasłem w środę na Polach Lednickich odbędą się obchody pierwszej rocznicy śmierci o. Jana Góry, twórcy Spotkań Młodych „Lednica 2000”, dominikanina i duszpasterza akademickiego, który zmarł w poniedziałek 21 grudnia 2015 r. w Poznaniu. Miał 67 lat.

Rok po śmierci o. Góry lednicka wspólnota zamierza uczcić pamięć swojego kierownika duchowego. 21 grudnia na Polach Lednickich odbędą się uroczystości upamiętniające duchownego.

– Chcemy tym samym podziękować za światło, które Duch Święty objawił w tak bliskiej naszym sercom osobie o. Jana. Chcemy podziękować, za każde usłyszane „Kocham Was” i za każde „Czekam na Was”. Chcemy po prostu być razem – podkreśla Dominika Chylewska z biura prasowego „Lednica 2000”.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 6.00 w kościele oo. dominikanów w Poznaniu. Następnie na Polach Lednickich o godzinie 7.50 zebrani wierni zapalą znicze przy grobie o. Jana. Od godziny 13.00 zaplanowano adorację.

Centralny punk obchodów – Procesja Światła – rozpocznie się o godzinie 18.00. Wierni wspólne przejdą przez Pola Lednickie pod słynną Bramę Rybę. Następnie odbędzie się Msza św., Akt Wyboru Chrystusa, modlitwa różańcowa i modlitwa „Prowadź mnie, Światło”, często powtarzana przez o. Jana.

Wieczorne modlitwy zakończy wspólna agapa.

Jan Wojciech Góra urodził się 8 lutego 1948 r. w Prudniku na Opolszczyźnie. Do zakonu dominikanów w Poznaniu wstąpił w wieku 18 lat. W 1972 r. złożył śluby wieczyste w Krakowie, a dwa lata później przyjął tam święcenia kapłańskie. W latach 1974-1976 był katechetą w Tarnobrzegu. W 1977 r. został duszpasterzem młodzieży w Poznaniu, a 20 lat temu – duszpasterzem akademickim.

Duchowny zasłynął 10 lat temu, gdy nad Jeziorem Lednickim koło Gniezna wybudował stalową bramę w kształcie ryby – znaku pierwszych chrześcijan. Na organizowane tam co roku na początku czerwca spotkania młodzieży przybywają dziesiątki tysięcy uczestników z kraju i zagranicy. Spotkaniom tym patronował od początku papież Jan Paweł II, który kierował do młodych swoje przesłania. Zwyczaj ten przejęli także jego następcy Benedykt XVI i Franciszek.

„Prowadź mnie, Światło!” – Lednica rok po śmierci o. Góry
4.8 (80%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze