PAP/Marek Zakrzewski

Prymas: dialog polsko-polski jest konieczny i naglący

Wierzę, że w roku 100-lecia odzyskania niepodległości Zjazd Gnieźnieński przyczyni się do wewnątrzpolskiego dialogu – powiedział w środę w Gnieźnie prymas Polski abp Wojciech Polak. XI Zjazd Gnieźnieński odbędzie się w dniach 21-23 września. 

Tegoroczne wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa”. XI Zjazd Gnieźnieński wpisuje się w tegoroczne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Honorowy patronat sprawuje prezydent Andrzej Duda. On też wygłosić ma przesłanie w trakcie otwarcia zjazdu.

Podczas konferencji prasowej w Gnieźnie prymas Polski podkreślił, że Zjazd Gnieźnieński jest nie tylko wydarzeniem ekumenicznym, ale też miejscem dialogu reprezentantów różnych opcji społecznych i politycznych.

„Owocem zjazdów jest budowanie pomostów dla różnych środowisk, które spotykają się w Gnieźnie. Mam nadzieję, że w roku 100-lecia odzyskania niepodległości Zjazd Gnieźnieński przyczyni się, choć w małym stopniu do tego wewnątrzpolskiego dialogu. Do tego, że zaczniemy się słuchać i ze sobą rozmawiać” – powiedział.

Prymas podkreślił, że dialog polsko-polski „jest konieczny, jest naglący”. „Zaproszenie ludzi różnych opcji społecznych, politycznych, kościelnych daje taką szansę, by przynajmniej pokazać, że choć jesteśmy tak różni – potrafimy się słuchać” – dodał abp Polak.

Nawiązując do hasła przewodniego tegorocznego Zjazdu Gnieźnieńskiego, hierarcha powiedział, że wolność „jest darem konstytutywnym naszego człowieczeństwa, naszej osobowości”.

„Chcemy zrozumieć, że nie jest to tylko wolność od czegoś co nas ogranicza, co jest jakąś opresją, ale że to jest wolność do czegoś. Jeśli myślimy o Europie ludzi wolnych, to myślimy o Europie ludzi twórczych, zaangażowanych w budowanie wspólnej przyszłości. Ludzi, którzy będą, szanując wolność innych, potrafili także w dialogu kształtować ten rzeczywisty obraz naszego współistnienia w Europie” – powiedział.

Tegoroczny Zjazd Gnieźnieński, tak jak poprzednie jego odsłony, będzie miał charakter ekumeniczny i międzynarodowy. Zgromadzi chrześcijan różnych wyznań, liderów stowarzyszeń, wspólnot i środowisk kościelnych, polityków, duchownych i ludzi nauki, którzy podejmą refleksję nad wolnością i źródłami nadziei dla Polski i Europy. 

Wśród zaproponowanych tematów jest m.in. sprawa kryzysu migracyjnego, kwestia postrzegania patriotyzmu i miejsca Polski w Europie. Do Gniezna przybędzie ok. 60 prelegentów z Polski i świata. Wśród nich znajdą się m.in. prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka kard. Peter Turkson, filozof, polityk, znawca myśli kard. Karola Wojtyły prof. Rocco Buttiglione oraz prof. Andrea Riccardi, założyciel wspólnoty Sant’Egidio.

Historia zjazdów gnieźnieńskich sięga roku 1000, kiedy to do Gniezna przybył cesarz Otton III. Zjazd był wydarzeniem przełomowym nie tylko dla rodzącego się w Polsce chrześcijaństwa, ale i dla całego państwa – gnieźnieńskie spotkanie oznaczało bowiem włączenie Polski do grona państw ówczesnej Europy. Wydarzenie to interpretowane było jako początek polskiej suwerenności.

Wznowione w 1997 roku, nawiązujące do tamtego wydarzenia zjazdy były okazją do ważnych rozmów o kształcie jednoczącej się Europy, ekumenizmie, roli rodziny i wyzwaniach stojących przed chrześcijanami. Gościem drugiego zjazdu był Jan Paweł II i głowy wielu państw, w kolejnych spotkaniach brali udział przedstawiciele Kościołów, polityki, świata kultury i nauki.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze