fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Prymas: Jan Paweł II jest tym, który wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Święty Jan Paweł II jest dla nas wszystkich tym, który wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie – powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak do uczestników uroczystej sesji sejmiku woj. kujawsko-pomorskiego w Toruniu.

Fot. Facebook/InstytutDialoguJP2

Sesja sejmiku została zorganizowana z okazji 100. rocznicy urodzin papieża Polaka, który jest patronem województwa kujawsko-pomorskiego.

Święty Jan Paweł II jest dla nas wszystkich tym, który wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie. Otworzył drzwi Kościoła, otworzył Chrystusowi drzwi państw i narodów tak, jak wołał: „Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”. Myślę, że, szczególnie tutaj, w województwie kujawsko-pomorskim, pozostają w naszej pamięci jego pasterskie wizyty – najpierw ta z 1991 r. we Włocławku, a potem z 1999 r. w Bydgoszczy i Toruniu. (abp Polak w nagraniu odtworzonym podczas sesji)

Prymas przypomniał, że Ojciec Święty odwiedził też Gniezno w 1979 r. i w 1997 r. z okazji milenium śmierci św. Wojciecha.

„To wszystko pokazuje, jak ważną osobą dla naszego regionu Kujaw i Pomorza jest święty Jan Paweł II. Dlatego pozostajemy z wdzięcznością za jego pasterskie posługiwanie, za jego słowa, które nam pozostawił przede wszystkim słowa dotykające tak bardzo wezwania nas do świadectwa Chrystusowi. (..) Z wdzięcznością przyjęliśmy decyzję Stolicy Apostolskiej, że ten właśnie święty jest w wyjątkowy sposób patronem województwa kujawsko-pomorskiego” – mówił prymas, pochodzący z tego regionu.

Fot. cathopic.com

Abp Polak zaznaczył, że świętowanie 100. rocznicy odbywa się w możliwie dostępny sposób, a planowana była narodowa pielgrzymka do Rzymu. Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki podkreślił, że pontyfikat św. Jana Pawła II przypadł na trudne lata, ale polski papież „miał odwagę głoszenia prawdy, mówienia rzeczy, które przemieniały świat, a wraz z tym padały systemy i ustroje”.

W czasie sesji radni sejmiku i zaproszeni goście wysłuchali nagranych wspomnień o św. Janie Pawle II, m.in. ambasadora Włoch w Polsce Aldo Amatiego i Pierfilippo Crucittiego, syna Francesco Crucittiego – chirurga, który operował papieża po zamachu 13 maja 1981 r. i później pozostawał z nim w bliskich relacjach. W uroczystej sesji, która odbyła się na dziedzińcu przed gmachem sejmiku, udział wzięli ordynariusze trzech diecezji, które mają siedziby w woj. kujawsko-pomorskim: bp Wiesław Mering z Włocławka, bp Wiesław Śmigiel z Torunia i bp Jan Tyrawa z Bydgoszczy. Wcześniej biskupi odprawili mszę świętą w toruńskiej katedrze świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty.

Zobacz także
Wasze komentarze