Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Prymas Polski: dokument papieski pomoże w sprawdzeniu i zobaczeniu, jaka jest rzeczywistość

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Kryzys jest spowodowany tym, że są w Kościele grzechy i przestępstwa pedofilii. Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa – powiedział w czwartek prymas Polski abp Wojciech Polak w rozmowie z Katarzyną Kolęda-Zalewską.

Mówią o przyczynach obecnego kryzysu w polskim Kościele Prymas Polski powiedział, że „to przede wszystkim bardzo mocno tkwiąca mentalność, mentalność oblężonej twierdzy, ale także, myślę, lęku, że to jest trudny problem (…). Być może komunikacja tego problemu jest trudna. Biskupi sprawy rozwiązywali, ale nie potrafili o nich mówić, na zewnątrz, nie komunikowali” – powiedział abp Polak.

Pomocna jest instrukcja papieża Franciszka

Według prymasa, w uporaniu się z pedofilią pomoże instrukcja papieża Franciszka. „Działania Franciszka poprzez to nowe prawo, które jest w dokumencie papieskim zawarte, pomoże w sprawdzeniu i zobaczeniu, jaka ta rzeczywistość jest, czy mamy do czynienia z taką rzeczą jak tuszowanie, czy jest to rzeczywistość nieświadomości, czy obojętności, czy lęku, czy nieumiejętności rozwiązywania tych spraw” – stwierdził prymas.

Chronić skrzywdzonych

„Musimy za wszelką cenę chronić osoby skrzywdzone i to jest główna rzecz (…) musimy im pomóc” dodał prymas. Prymas wielokrotnie podczas rozmowy zaznaczał i przypominał o tym, że w rozwiązywaniu tego typu spraw najważniejsze jest zwracanie uwagi na osobę pokrzywdzoną, by to ona mogła uzyskać pomoc i mogła odczuć realne wsparcie ze strony Kościoła. 

Abp Polak opowiedział w jaki sposób pomagano osobom pokrzywdzonym w jego diecezji. 

Projekt powołania funduszu solidarnościowego

Poinformował, że po przedstawieniu propozycji stworzenia funduszu solidarnościowego i jej akceptacji przez radę zwrócił się do prawników o opracowanie statutu funduszu. „Mam nadzieję, że (…) biskupi diecezjalni w sierpniu dostaną już projekt takiego statutu” – podkreślił.

Zobacz także
Wasze komentarze