Prymas Polski: „Kler” jest dla nas wezwaniem do konkretnej pracy nad sobą

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

Tematem numer jeden w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” jest 40-lecie pontyfikatu Jana Pawła II. – Posługa Jana Pawła II była pierwszym w dziejach papiestwa pontyfikatem globalnym, oddziałującym na cały świat, istotnym nie tylko dla katolików. Stał się on impulsem do zmian wykraczających poza horyzont jego życia – zauważa Andrzej Grajewski. Ponadto wybór kard. Wojtyły na papieża na łamach tygodnika wspomina kard. Stanisław Dziwisz.

Tygodnik Idziemy

Gdybyśmy w swoim czasie posłuchali papieża, może nie byłoby wielkiego kryzysu małżeństwa i rodziny, problemu pogubionej młodzieży, a nawet lobby homoseksualnego i skandali w Kościele? – uważa redaktor naczelny tygodnika „Idziemy” ks. Henryk Zieliński. – Wyciągnięcie wniosków z encykliki „Veritatis splendor” mogło nas uchronić przed nasilającą się dyktaturą relatywizmu, która dzisiaj dyskryminuje ludzi już za samo trwanie przy prawdzie – dodaje.

Tygodnik Niedziela

– Wystawą „Nasz Papież”, zorganizowaną pod auspicjami abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego, i pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy, pragniemy dotrzeć do współczesnego człowieka. Chcemy pokazać Papieża Polaka jako osobę wyjątkową na wielu płaszczyznach – mówi „Niedzieli” ks. prof. Andrzej Witko, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie, i zapowiada ekspozycję przygotowaną na inaugurację uroczystości związanych z 40. rocznicą wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.

Przewodnik Katolicki

W najnowszym numerze „Przewodnika Katolickiego” o tym, dlaczego wybór kard. Karola Wojtyły nie był zaskoczeniem i jak wyglądało konklawe w 1978 roku z Jackiem Moskwą rozmawia ks. Jarosław Czyżewski. – Oczywiście wybór papieża okryty jest tajemnicą, niemniej pewne informacje są potem ujawniane i to one pomagają w odtworzeniu konklawe. Poza tym papież może zwolnić z tej tajemnicy, a zatem może i siebie samego: co najmniej w dwóch rozmowach Jan Paweł II wspomniał o tym, że na pierwszym konklawe 1978 r. otrzymał kilka głosów – mówi Jacek Moskwa.

Tygodnik Powszechny

W „Tygodniku Powszechnym” obszerna rozmowa z prymasem Polski. Abp Wojciech Polak komentuje między innymi film „Kler”. – Taki film jest dla mnie okazją do zastanowienia się na moją rzeczywistością, nad moją drogą. To może być rzeczywistość przerysowana, ukazana w karykaturze, ale nie możemy mówić, że jej nie ma. „Kler” jest dla nas wezwaniem do konkretnej pracy nad sobą – mówi abp Polak w rozmowie z Arturem Sporniakiem.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze