apb Wojciech Polak, fot. BP KEP/Flickr

Prymas Polski: Leon XIV to papież na czasy zmiany epoki

– Nowy papież zdaje się odpowiadać na wezwanie papieża Franciszka, by odczytywać znaki nie tylko zmiany czasów, ale zmiany epoki – mówi abp Wojciech Polak. Prymas Polski zaznacza, że 69-letni kard. Robert Prevost, który wybrał imię Leon XIV, przynosi przesłanie pokoju i duchowej odnowy w świecie pełnym niepokoju.

Prymas Polski abp Wojciech Polak wyznał, że o wyborze nowego papieża dowiedział się podczas Eucharystii z udzieleniem sakramentu bierzmowania – podobnie jak wiele lat temu, gdy ogłoszono wybór Benedykta XVI. Podkreślił, że osobiście nie zna nowego Ojca Świętego, choć od 2023 roku kard. Robert Prevost pełnił funkcję prefekta Dykasterii ds. Biskupów.

– Kiedy otrzymałem tę informację, z wdzięcznością, już w czasie Eucharystii, dziękowałem za to, że Duch Święty pokierował sercami i umysłami kardynałów i że mamy kolejnego następcę świętego Piotra. Imię Leon XIV przypomina mi w szczególny sposób pontyfikat Leona XIII – papieża, który w XIX wieku publikował encykliki społeczne i odznaczał się szczególną wrażliwością na kwestie robotników i sprawy społeczne. Przecież to właśnie jego encyklika Rerum novarum otworzyła nową epokę nauki społecznej Kościoła – zaakcentował prymas.

Zauważył, że nowy papież zdaje się nawiązywać do refleksji papieża Franciszka, który mówił, iż nie żyjemy tylko w czasach zmiany, ale doświadczamy zmiany epoki.

– W świecie cyfrowym, w którym żyjemy, tak odmiennym od przeszłości, wrażliwość na kwestie społeczne i na pokój jest dziś niezwykle ważna. Żyjemy w rzeczywistości, w której kontakt międzyludzki i społeczny ulega skróceniu, spłyceniu, a jednak – jak wiemy – również ten świat potrzebuje przenikania duchem Ewangelii. Bardzo często brakuje tego ducha także w naszej codziennej komunikacji. Myślę, że być może papież właśnie do tego pragnie nawiązać – dodał.

Prymas zwrócił uwagę na pierwsze słowa nowego papieża, skierowane do całego Kościoła i świata: „Pokój z wami” i „Pokój Chrystusa Zmartwychwstałego niech będzie z wami”.

– To szczególne przesłanie, z którym przychodzi do nas nowy papież – podkreślił.

Wyraził też przekonanie, że można się spodziewać kontynuacji linii duszpasterskiej papieża Franciszka.

– To papież, który był misjonarzem, biskupem na misjach w Peru, człowiekiem o wielkiej wrażliwości na głoszenie Chrystusa. W jego pierwszym słowie – podobnie jak u św. Jana Pawła II – w centrum znajduje się Chrystus, jako ten, który jest mostem do Ojca i któremu trzeba zawierzyć. Myślę, że ta ewangeliczna radość, o której przypominał nam papież Franciszek, będzie przez nowego Ojca Świętego podejmowana z właściwą sobie wrażliwością, osobowością i doświadczeniem – zaznaczył.

Dodał, że papież kilkakrotnie wspominał papieża Franciszka – nie tylko jego osobę, ale także drogę, jaką wytyczył dla Kościoła. – Elementy najistotniejsze, które jednoczą Kościół i pozwalają nam iść wspólnie w pielgrzymce wiary, będą wciąż podejmowane i żywe – zapewnił.

– W czasie tej Eucharystii z bierzmowaną młodzieżą, która z wielkim aplauzem przyjęła wiadomość o wyborze nowego Ojca Świętego, powiedziałem im, że papieżem został kardynał Robert ze Stanów Zjednoczonych. Młodzież przyjęła tę informację z entuzjazmem. Mówiłem im, że to papież młody duchem, który będzie blisko młodych. Na pewno będzie szedł odważnie i modliliśmy się za niego. Obiecuję, że w modlitwie będziemy go wspierać. To piękne i tego sobie życzymy – podsumował prymas Polski.

Kard. Robert Francis Prevost urodził się 14 września 1955 w Chicago. Święcenia kapłańskie przyjął 19 czerwca 1982 r. W latach 1985-1998 pracował jako misjonarz w Peru, pełniąc funkcje m.in. przeora wspólnoty, dyrektora formacji i wykładowcy prawa kanonicznego w seminarium w Trujillo. W 1999 został przełożonym prowincji „Matki Dobrej Rady” w Chicago, a w 2001 wybrano go generałem zakonu augustianów, którym był przez dwie kadencje do 2013 r.

Kard. Prevost/fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

W listopadzie 2014 papież Franciszek mianował go administratorem apostolskim diecezji Chiclayo w Peru, a w grudniu tego samego roku został wyświęcony na biskupa tytularnego Sufar. Od 2015 do 2023 r. kierował diecezją Chiclayo. W tym czasie pełnił również funkcje w Konferencji Episkopatu Peru, m.in. jako wiceprzewodniczący i członek rady stałej.

W styczniu 2023 został mianowany prefektem Dykasterii ds. Biskupów, odpowiedzialnej za nominacje biskupie na całym świecie, oraz przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. W konsystorzu 30 września 2023 roku papież Franciszek wyniósł go do godności kardynalskiej, nadając mu tytuł diakona kościoła Santa Monica.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze