Fot. PAP/Tytus Żmijewski

Prymas Polski przewodniczył nabożeństwu ekumenicznemu w intencji ochrony stworzenia

„Europa płonie i tonie” – w katedrze gnieźnieńskiej odbyło się 21 września nabożeństwo ekumeniczne rozpoczynające 8. Ekumeniczną Pielgrzymkę dla Sprawiedliwości Klimatycznej. Modlitwa wiernych i duchownych różnych wyznań pod przewodnictwem Prymasa Polski brzmiała szczególnie wymownie w kontekście ostatnich wydarzeń, które pozbawiły życia, zdrowia i domu wielu ludzi na południu Polski, w Rumunii, Austrii, Czechach i Słowacji.

„Pójdziecie stąd razem, aby nie tylko zastanawiać się nad tym, co robimy z Ziemią – naszym domem, który dostaliśmy od Boga, ale aby upomnieć się o właściwy poziom zużycia dóbr i energii, aby wszyscy i wszędzie mieli możliwość dobrego życia” – mówił na początku nabożeństwa abp Wojciech Polak nawiązując dalej do dramatycznych wydarzeń na południu Polski i w krajach sąsiednich, gdzie na skutek powodzi cierpią tysiące ludzi.

„Burze, ulewy, a z drugiej strony upał i susza niszczą siedliska ludzi i zwierząt” – ubolewał metropolita gnieźnieński przypominając słowa papieża Franciszka z „Laudato Si”, że pokój, sprawiedliwość i ochrona stworzenia to kwestie, które ściśle się ze sobą łączą i nie możemy uważać się za osoby naprawdę miłujące, jeśli którąś z nich wykluczamy z naszych zainteresowań.

>>> Pomoc o wartości 1,5 mln zł Caritas wysłała do najbardziej poszkodowanych powodzian

Do wspomnianych dramatycznych wydarzeń w kazaniu nawiązał też bp Andrzej Malicki, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, stwierdzając, że patrzymy jak „Europa płonie i tonie”.

„Kiedy mówię te słowa nadal trwa heroiczna walka o utrzymanie wałów przeciwpowodziowych, a tam, gdzie woda ustąpiła zaczyna się sprzątanie i próba podniesienia się po tym dewastującym kataklizmie. W krajach południowej Europy z kolei szaleją pożary, które, podobnie jak powódź, pochłonęły wiele istnień ludzkich. Niestety mam wrażenie, że wszelkie apele słabo lub w ogóle nie docierają do tych, którzy decydują o naszej przyszłości” – skonstatował bp Malicki.

Leszek Jańczuk, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=127719462

Nawiązał też do rozpoczynającej się pielgrzymki, przypominając, że jej uczestników mówiących różnymi językami i przynależących do różnych Kościołów łączy jeden cel – pragnienie zachowania stworzenia dla obecnych i przyszłych pokoleń.

„Kto jak nie my? Kiedy jak nie dziś? Przechodząc przez wsie i miasta chcemy być widocznym znakiem miłości i troski o naszą matkę Ziemię” – podkreślił Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej.

>>> Ukraińskie parafie pomagają Polakom poszkodowanym wskutek powodzi

Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej odbywa się po raz ósmy i jest przygotowywana przez Polską Radę Ekumeniczną i niemiecką Bazę Pielgrzymkową Paryż 2015 (Pilgerbasis Paris 2015) we współpracy z Ekumeniczną Siecią Współpracy na rzecz Sprawiedliwości Klimatycznej oraz diecezjami Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce i Niemczech oraz Ewangelickim Kościołem Berlina i Brandenburgi. Jak podkreślono podczas nabożeństwa, łączy ona ludzi z różnych krajów, grup społecznych i organizacji, którzy domagają się sprawiedliwych, ambitnych i trwałych środków ochrony klimatu oraz wsparcia dla najbiedniejszych w radzeniu sobie ze szkodami związanymi z klimatem.

W celebrowanym w sobotę w katedrze gnieźnieńskiej nabożeństwie ekumenicznym wraz z abp. Wojciechem Polakiem i bp. Andrzejem Malickim uczestniczyli: o. Aleksander z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, ks. Krzysztof Pikulski z Kościoła Polskokatolickiego, ks. Stanisław Bankiewicz ze Starokatolickiego Kościoła Mariawitów, ks. Grzegorz Giemza z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, dyrektor biura Polskiej Rady Ekumenicznej oraz ks. superintendent Sławomir Rodaszyński z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego. Obecni byli także proboszcz katedry ks. kan. Przemysław Kwiatkowski oraz poprzednio sprawujący ten urząd ks. kan. Jan Kasprowicz.

Ekumeniczna modlitwa na rozpoczęcie pielgrzymki rozpoczęła 21-etapową wędrówkę, która zakończy się 15 października w Berlinie, gdzie również będzie sprawowane nabożeństwo ekumeniczne. Pielgrzymi wyruszą w drogę w niedzielę 22 września z kościoła pw. św. Jerzego w Gnieźnie, gdzie na drogę błogosławić im będzie ponownie Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze