![](https://misyjne.pl/wp-content/uploads/2021/08/saint-john-s-seminary-_7kN7GBAoeg-unsplash-900x380.jpg)
fot. unsplash/Saint John
Prymas Polski spotkał się z wychowawcami seminaryjnymi szkolącymi się w Gnieźnie
W Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie trwa kolejna edycja szkolenia dla wychowawców seminaryjnych i osób zajmujących się promocją powołań na temat formacji do dojrzałości psychoseksualnej. W spotkaniu uczestniczy ponad 40 osób. We wtorek 11 lutego z uczestnikami spotkał się Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Metropolita gnieźnieński i delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przewodniczył Mszy św. w drugim dniu spotkania. W homilii przypomniał, że jednym z zasadniczych celów formacyjnych – i to już na etapie roku propedeutycznego – „jest podjęcie metodycznej i systematycznej formacji ludzkiej na podstawie kompetentnego i wnikliwego rozeznania wychowawczego.
„Aby takie rozeznanie móc proponować naszym kandydatom do kapłaństwa czy życia konsekrowanego, konieczna jest szeroka wiedza dotycząca kondycji ludzkiej, włącznie z tą, która dotyczy dojrzewania w wymiarze ludzkim, związanego z płciowością i seksualnością człowieka. Ufamy, że zdobycie przez wychowawców seminaryjnych odpowiedniej wiedzy i kompetencji w tym zakresie, będzie prowadzić do praktycznego i konsekwentnego wdrażania nowego modelu formacji, który problematyce prewencji wykorzystania osób małoletnich poświęci odpowiednio dużo uwagi” – mówił abp Polak, dziękując uczestnikom szkolenia za zaangażowanie i czas poświęcony pogłębianiu wiedzy i posiadanego doświadczenia.
>>> Prymas Polski do osób konsekrowanych: wasza cicha obecność rodzi nadzieję
Trwające w Gnieźnie szkolenie odbywa się po raz dziewiąty. Rozpoczęło się w poniedziałek 10 lutego i potrwa do piątku 14 lutego. Oprócz rektorów, ojców duchownych i prefektów seminariów diecezjalnych i zakonnych, uczestniczą w nim także osoby świeckie oraz siostry zakonne – delegatki ds. ochrony dzieci i młodzieży, powoływane w żeńskich zgromadzeniach zakonnych.
Tematyka wykładów dotyczy szeroko pojętej dynamiki rozwoju seksualności człowieka i występujących w jej obszarze patologii. Kolejne bloki tematyczne obejmują genezę i strukturę seksualności, tożsamość płciową, orientację seksualną, preferencje seksualne z uwzględnieniem zaburzeń w tym zakresie. Specjaliści podejmują również kwestie autoerotyzmu i cyberseksu oraz problematykę świadomego i aktywnego współtworzenia sytemu prewencji oraz przygotowania przyszłych księży do bezpiecznej pracy z dziećmi.
>>> Prymas zapowiada Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi
„Chodzi o to, aby formatorzy mieli głębsze rozumienie tej problematyki, aby potrafili o niej rozmawiać i z nią się konfrontować. Jeśli mają być wrażliwi w temacie wychowania kleryków do przyszłej, bezpiecznej pracy z dziećmi, to sami muszą być w tej materii wyedukowani” – mówi organizator szkolenia ks. dr Wojciech Rzeszowski, delegat arcybiskupa gnieźnieńskiego ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz od niedawana, kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.
Szkolenie prowadzą specjaliści w swoich dziedzinach: prof. Maria Beisert – prawnik, psycholog i seksuolog, dr Jolanta Próchniewicz – psycholog i teolog, ks. dr Marek Jarosz – psycholog i rektor seminarium duchownego w Płocku, mgr Justyna Frąckowiak – psycholog i terapeuta, mgr Maria Keller-Hamela z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Szkolenia odbywają się cyklicznie pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP, Ogólnopolskiej Konferencji Rektorów WSD oraz krakowskiego Centrum Ochrony Dziecka przy wsparciu finansowym Fundacji Świętego Józefa KEP.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |