Gniezno (woj. wielkopolskie), 16.04.2017. Wielkanocna msza œwiêta z procesj¹ rezurekcyjn¹ pod przewodnictwem metropolity gnieŸnieñskiego, prymasa Polski, arcybiskupa Wojciecha Polaka w bazylice prymasowskiej Wniebowziêcia Najœwiêtszej Maryi Panny w GnieŸnie, 16 bm. (mr) PAP/Marek Zakrzewski

Prymas Polski: w Gietrzwałdzie jest siła, która uspokaja i jednoczy

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

O roli przesłania gietrzwałdzkiego i o sile jednoczącej i pełnej pokoju, płynącej z Gietrzwałdu, której potrzeba w życiu rodzinnym, osobistym i społecznym mówił prymas Polski abp Wojciech Polak w 140. rocznicę objawień maryjnych w Gietrzwałdzie.

W homilii wygłoszonej na Błoniach Gietrzwałdzkich do pielgrzymów, którzy tłumnie przybyli w niedzielę na główne uroczystości do Sanktuarium Maryjnego, abp Polak przypomniał słowa Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego sprzed 50 lat. Wówczas kardynał Wyszyński koronował w Gietrzwałdzie obraz Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

Kardynał Wyszyński mówił wówczas, że Matka Boża „przywołała nas wszystkich do Gietrzwałdu”. „Nie pytaliśmy o drogi – wszyscy je znają. Jakaż to siła jednocząca, a przy tym pełna pokoju. Niesie radość, wnosi spokój w duszę (…). Aż cieszyć się trzeba, że w Polsce działa taka siła, która bez gwałtu i przemocy wszystko uspokaja, jednoczy, raduje. Jak trzeba z tej siły korzystać” – mówił wtedy kardynał Wyszyński.

Abp Polak przywołując te słowa, podkreślił, że „nam przecież tej siły i takiej właśnie siły tak bardzo dziś potrzeba”. „Potrzeba nam tej siły w naszym życiu rodzinnym, osobistym, społecznym, siły prawdziwie nas jednoczącej, a przy tym pełnej pokoju. W tylu miejscach i w tylu sytuacjach mówimy, że jesteśmy tak bardzo podzieleni i skłóceni. Tyle razy ostrzegamy siebie nawzajem, że jest to bardzo niebezpieczne i niszczące, niepotrzebne i ośmieszające nas w oczach innych”- mówił prymas Polski.

„Tyle razy powtarzamy, że trzeba coś zmienić, że musimy postępować inaczej, że dość już tego, byśmy się tak sami z premedytacją i determinacją niszczyli. Uwierzmy zatem jeszcze raz, że w Polsce działa taka siła, która bez gwałtu i przemocy wszystko uspokaja, jednoczy, raduje. Ona jest tutaj w Gietrzwałdzie” – zaznaczył abp Polak. W niedzielę na głównej uroczystości z okazji 140. rocznicy objawień maryjnych i 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Gietrzwałdzkiej przybyły tłumy wiernych z Polski i Archidiecezji Warmińskiej. 

Prymas Polski: w Gietrzwałdzie jest siła, która uspokaja i jednoczy
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze