
fot. Łukasz Wojtas
Prymas Polski: wielu mówi o doświadczeniu obecności Jana Pawła II w życiu polonijnym
Dwudziesta rocznica śmierci Jana Pawła II mobilizuje do wspomnień, modlitwy, i ponownego odkrywania dziedzictwa papieża Polaka. Wielu wspomina także o jego obecności w życiu Polonii – powiedział Vatican News prymas Polski.
Abp Wojciech Polak 1 kwietnia zakończył wizytę wśród Polonii w angielskim Nottingham. Metropolita gnieźnieński podkreślił, że, podobnie jak w Polsce, Polacy w Anglii poprzez rozmowy, przekazywanie pamięci i różnorodne inicjatywy przybliżają młodemu pokoleniu postać i nauczanie Jana Pawła II.
Duchowe dziedzictwo św. Jana Pawła II na Wyspach
Wielu Polaków w Nottingham stara się na co dzień żyć zgodnie z nauczaniem Papieża Polaka.
„Dużo osób przychodzi do kościoła, są to rodziny z dziećmi, a więc widać, że jest to pokolenie, któremu zależy na katolickim wychowaniu” – zaznaczył abp Polak.
Wskazał na potrzebę obejmowania troską duszpasterską wszystkich, „zarówno tych starszych, którzy też mają oczywiście swoje duchowe potrzeby, ale także duszpasterstwo rodzin, dzieci i młodzieży”. Podziękował miejscowym polskim duszpasterzom za realizowanie tego zadania.
Metropolita gnieźnieński zaznaczył, że pielęgnowanie żywej wiary wśród Polonii nie jest łatwe w świecie wielokulturowym, wieloreligijnym, obcojęzycznym, więc tym bardziej modlitwa, katecheza i przygotowanie do sakramentów, prowadzone w języku polskim, są dla nich ważne.
„Jestem ujęty przede wszystkim z jednej strony tym dziełem odnowy, które się dokonało tutaj w Nottingham” – zaznaczył abp Polak.
Docenił także dalekosiężną wizję duszpasterskich działań i zarazem codzienną, niekiedy wielogodzinną służbę. „Widziałem księży spowiadających praktycznie całą niedzielę” – mówił, dodając, że zaangażowanie kapłanów i parafian pociąga do wiary także ludzi spoza parafii.
Fundacja im. Kardynała Józefa Glempa
Podczas swojej wizyty w Anglii prymas spotkał się m.in. z Powiernikami Fundacji im. Kardynała Józefa Glempa, której sam jest Powiernikiem i Opiekunem. Rozmowy dotyczyły misji i dalszych działań Fundacji, której celem jest wspieranie w nauce języka angielskiego polskich księży studentów.
„Doświadczyłem tutaj przede wszystkim bardzo uporządkowanego działania tej fundacji, bardzo systematycznego, bardzo programowego” – mówił.
Podkreślił, że jest ono „nie tylko teoretycznym wychodzeniem naprzeciw potrzeb studentów, którzy chcą się języka angielskiego nauczyć, ale też włączaniem tych studentów także w to duchowe dziedzictwo, w duszpasterstwo poprzez pobyt też na parafiach u księży polskich”. Mówiąc o Powiernikach Fundacji, docenił ich profesjonalizm w zarządzaniu, połączony z wrażliwością duszpasterską.
Prymasowska wizyta
Abp Wojciech Polak gościł w Nottingham w dniach 28 marca – 1 kwietnia. Przybył na zaproszenie ks. Krzysztofa Kawczyńskiego oraz miejscowej polskiej wspólnoty. Towarzyszył mu ks. Zbigniew Przybylski, kanclerz Kurii Gnieźnieńskiej. Wizyta była okazją do spotkań z Polonią, lokalnymi władzami oraz do uczczenia ważnych wydarzeń i miejsc związanych z historią Polski.
Jednym z kluczowych punktów był udział w obchodach 10-lecia Polskiej Szkoły Sobotniej im. św. Jana Kantego w Nottingham. Szkoła ta od dekady pełni ważną rolę w podtrzymywaniu polskiej kultury, języka i tradycji wśród młodego pokolenia Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Prymas Polski wyraził wdzięczność nauczycielom i rodzicom za ich zaangażowanie w kształcenie dzieci w duchu wartości chrześcijańskich i patriotycznych.
Złożył też wizytę na Polskim Cmentarzu Wojennym w Newark, gdzie spoczywają polscy lotnicy i spadochroniarze, a także gdzie byli pochowani gen. Władysław Sikorski oraz trzej Prezydenci RP na Uchodźstwie, zanim ich szczątki zostały sprowadzone do Polski.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |