Prymas Polski: wszyscy potrzebujemy nadziei
„Nadziei potrzebujemy dziś wszyscy. Potrzebuje jej Kościół, potrzebują nasze parafie, potrzebuje podzielone społeczeństwo. Bądźmy znakiem nadziei” – prosił abp Wojciech Polak podczas inauguracji nowego roku formacji w Prymasowskim Studium Teologiczno-Pastoralnym w Gnieźnie.
Studium kształci świeckich, którzy pragną pogłębić swoją wiedzę teologiczną, umocnić wiarę i bardziej zaangażować się w posługi i zadania w swoich parafiach. Drugi rok trzeciej edycji studium rozpoczyna ponad 70 słuchaczek i słuchaczy, których w sobotę 28 września witał ks. kan. Maciej Olczyk, dyrektor PSTP, towarzyszący słuchaczom od 2019 roku czyli od początku działalności studium.
„Inauguracja studium to okazja do modlitwy i prośby o Boże błogosławieństwo. Niech nas Pan Bóg w tym dziele prowadzi” – mówił ks. Olczyk na początku Mszy św., którą wspólnie z Prymasem Polski celebrowali księża wykładowcy oraz ks. prof. Mieczysław Polak, dziekan Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu.
>>> Abp Polak: Kościół wdraża tzw. ustawę Kamilka i podnosi standardy ochrony małoletnich [ROZMOWA]
„Niech wasze studiowanie będzie dla was i dla całego naszego gnieźnieńskiego Kościoła prawdziwe znakiem nadziei. Nadziei potrzebujemy dziś wszyscy! Nadziei potrzebuje Kościół! Nadziei potrzebują nasze parafie! Potrzebuje jej nasze podzielone społeczeństwo!” – mówił Prymas powtarzając w homilii za papieżem Franciszkiem, że dziś bardziej niż przed wyzwaniem ateizmu stajemy przed wyzwaniem, by odpowiedzieć właściwie na pragnienie Boga u ludzi. Na tym polega zadanie wierzących – głosić światu nadzieję zakorzenioną w Jezusie Chrystusie i starać się, by każdy mógł Go spotkać.
Prymas wspomniał też o znużeniu ducha, o którym mówi papież Franciszek, a które – jak przyznał – obserwuje niekiedy choćby podczas wizytacji w parafiach. To znużenie ducha, życie powierzchowne, jednakowość i obojętność, wyrzeczenie się poszukiwania prawdy są niebezpiecznymi pokusami, które trzeba zwalczyć. I nie chodzi o to, byśmy wszystko pojęli i wszystko zrozumieli, ale abyśmy nie bali się pytać. I my bowiem – jak mówił w piątek podczas obchodów 600-lecia Katolickiego Uniwersytetu w Leuven papież Franciszek – „jesteśmy zanurzeni w kulturze naznaczonej wyrzeczeniem się poszukiwania prawdy. Straciliśmy niestrudzoną pasję poszukiwania, aby schronić się w strefie komfortu wątłego myślenia, w przekonaniu, że wszystko jest jednakowe, że jedna rzecz ma taką samą wartość jak inna, że wszystko jest względne. Z drugiej strony często popadamy w postawę racjonalistyczną, zgodnie z którą tylko to, co możemy zmierzyć i doświadczyć, można uznać za prawdziwe, tak jakby życie redukowało się wyłącznie do materii i do tego co widzialne (…) Pociąga nas bowiem powierzchowne życie, które nie zadaje zbyt wielu pytań; podobnie jak bardziej pociąga nas wiara łatwa, lekka, wygodna, która niczego nigdy nie kwestionuje”.
>>> Abp Wojciech Polak: Kościół nie może być na usługach zbrodniczej ideologii [DOKUMENT]
„Bóg nie będzie nas pytał o to, czy wszystko zrozumieliśmy, czy pojęliśmy, czy wiemy, ale czy nie baliśmy się pytać” – dopowiedział Prymas zachęcając za ewangeliczną opowieścią o talentach do ich pomnażania, do rozwoju i dzielenia się tym, co otrzymaliśmy z innymi. To jest – jak dodał – nasza wspólna odpowiedzialność. „Odpowiedzialność każdej i każdego z nas, która będzie prowadzić do tego, że to, co sami otrzymaliśmy, co poznaliśmy, co stało się także tutaj, poprzez studia naszym wspólnym udziałem, będziemy oddawać innym, posługując im we wspólnocie Kościoła. Dary, które otrzymujemy i posługi są bowiem wyrazem naszej odpowiedzialności za Kościół” – przypomniał abp Polak.
Prymasowskie Studium Teologiczno-Pastoralne działa we współpracy z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Program nauki jest szeroki i przybliża wybrane zagadnienia z zakresu teologii biblijnej, dogmatycznej, moralnej, pastoralnej, historii Kościoła, liturgiki, nauki Kościoła o małżeństwie i rodzinie, katolickiej nauki społecznej oraz kultury i sztuki chrześcijańskiej. Formacji intelektualnej w studium towarzyszy formacja duchowa.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |