
fot. PAP/Waldemar Deska
Prymas Polski z wizytą w polskiej parafii w Nottingham w Anglii
Prymas Polski abp Wojciech Polak rozpoczął dziś kilkudniową wizytę u Polaków mieszkających w Anglii.
W piątek metropolita gnieźnieński spotkał się z rektorem Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii ks. Bogdanem Kołodziejem. W programie jest też wizyta w parafii pw. MB Częstochowskiej w Nottingham oraz Polskiej Szkole Sobotniej im. św. Jana Kantego. Podczas wizyty w Nottingham abp Wojciech Polak odwiedzi 29 marca Polską Szkołę Sobotnią im. św. Jana Kantego. W uroczystości wezmą udział także Ireneusz Truszkowski, Konsul Generalny w Manchester oraz Radosław Gromski, Konsul ds. Polonii. Tego samego dnia Prymas Polski udzieli sakramentu bierzmowania młodzieży w polskiej parafii pw. MB Częstochowskiej.

Pobyt we wspólnocie będzie również okazją do spotkania z wiernymi oraz dziećmi przygotowującymi się do przyjęcia I Komunii świętej (niedziela 30 marca). W poniedziałek 31 marca zaplanowano spotkanie z powiernikami Fundacji Kardynała Józefa Glempa, która wspiera księży studentów oraz kapłanów przybywających do pracy w PMK w Anglii i Walii poprzez finansowanie kursów językowych.
W Anglii abp. Wojciechowi Polakowi towarzyszy ks. kan. Zbigniew Przybylski, wikariusz generalny archidiecezji gnieźnieńskiej. Wizyta potrwa do 1 kwietnia.
Polacy w Nottingham
Polacy trafiali do Nottingham różnymi drogami i z różnych krańców świata, ale wszystkich łączyła wiara katolicka. Nie dziwi zatem fakt, że pierwszym znacznym miejscem spotkań Polaków była katolicka katedra pw. św. Barnaby na Derby Road w centrum miasta, gdzie już od 1948 ks. Józef Zawidzki odprawiał w każdą niedzielę Mszę świętą w języku polskim. Gościnność parafii katedralnej została z wdzięcznością upamiętniona tablicą pamiątkową wiszącą w kaplicy Matki Boskiej za ołtarzem głównym katedry.
Polski kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Nottingham poświęcił bp Szczepan Wesoły 13 czerwca 1981 r., ale historia polskiego ośrodka pod adresem 2 Sherwood Rise sięga roku 1954, kiedy to zakupiono za zgromadzone składki budynek u zbiegu ulic Sherwood Rise i Clumber Avenue.
Obecnie polska parafia to miejsce modlitwy ale dla emigrantów także „drugi dom”, w którym koncentruje się polskie życie społeczno-kulturalne, powstają polskie szkoły sobotnie dla dzieci i młodzieży, ruchy i stowarzyszenia o wyraźnym profilu patriotycznym, jak na przykład harcerstwo.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |