Prymas Polski zainaugurował 35. Międzynarodową Parafiadę Dzieci i Młodzieży
Nie tylko miarą sił fizycznych, nie miarą zmysłów, wiedzy czy inteligencji trzeba mierzyć człowieka, ale trzeba go mierzyć miarą serca, sumienia, miarą ducha, który jest otwarty ku Bogu – przypomniał 7 lipca w Warszawie abp Wojciech Polak inaugurując 35. Międzynarodową Parafiadę Dzieci i Młodzieży.
Nawiązując w homilii do słów papieża Jana Pawła II i czytanej tego dnia Ewangelii Prymas Polski przypomniał, że tylko w świetle prawdy o Jezusie Chrystusie, prawdziwym Bogu i prawdziwym człowieku możemy stawiać pytania o nas samych, o nasze człowieczeństwo i tylko w tym świetle znajdziemy odpowiedź. Bo kimże jestem ja, człowiek? – pytał abp Polak.
>>> Pielgrzymka Dzieci na Górę Świętej Anny
Bogactwo młodych ludzi
– Czy jestem tylko samym ciałem? A może jestem jakimś wcielonym duchem? Czy tylko i jedynie istotą myślącą? Czy też tylko homo faber, czyli wytwórcą, a więc człowiekiem pracy? Katechizm Kościoła Katolickiego – kontynuował – mówi nam, że człowiek jest osobą obdarzoną duchową i nieśmiertelną duszą, jedynym stworzeniem, którego Bóg chciał dla niego samego, powołaną i przeznaczoną do szczęścia wiecznego, posiadającą duchowe władze rozumu i woli, obdarzoną wolnością, tym szczególnym znakiem obrazu Bożego w nas, zranioną wprawdzie grzechem, jak ościeniem dla ciała, ale w Jezusie Chrystusie, odkupioną i niejako stworzoną na nowo, stworzoną do spotkania, do dialogu, do relacji. Nie można więc pytania o człowieka zredukować czy ograniczyć tylko do wskazania jednego obszaru. Nie można mówić, że liczą się tylko siły fizyczne, że trzeba wciąż rozwijać tylko bogactwo zmysłów w kontakcie ze światem stworzonym, czy doskonalić tylko samą wiedzę, która pozwala nam wciąż przesuwać granice ludzkiego poznania.
Duchowny dodał, że od trzydziestu pięciu lat warszawska międzynarodowa parafiada przypomina i mówi, że chodzi o każdego i o całego człowieka. – Chodzi o młodego człowieka i jego integralne wychowanie, o pełny rozwój w wymiarze fizycznym, kulturalnym i duchowym, że prawdziwe bogactwo młodych ludzi tkwi w tym, kim oni tak naprawdę są, co dla niech jest ważne, jak potrafią doskonalić i rozwijać wszystkie swoje umiejętności i talenty, jak potrafią razem tworzyć i razem budować swoją przyszłość – wskazał Prymas Polski życząc uczestnikom parafiady wielu dobrych przeżyć i przypominając słowa papieża Franciszka, że dziś tak bardzo potrzebujemy pedagogiki pokoju, krzewienia kultury dialogu i pokoju, począwszy od codziennych relacji międzyludzkich, a skończywszy na tych między ludami i narodami. Jeśli więc świat sportu przekazuje jedność i spójność, może stać się potężnym sojusznikiem w budowaniu pokoju.
Rozpoczęta 7 lipca 35. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży potrwa do 12 lipca, a msza św. pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka oraz uroczysta inauguracja zawodów z ceremonią zapalenia Znicza Parafiadowego miała miejsce w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach. W kolejnych dniach uczestnicy rywalizować będą w kilkunastu dyscyplinach i kilkudziesięciu konkurencjach sportowych, konkursach wiedzy i konkursach artystycznych, a także przeglądach wokalnych, teatralnych i tanecznych. Parafiada to także wydarzenia religijne w wyjątkowym klimacie dużego namiotu spotkań i małego namiotu adoracji. To możliwość modlitwy w najbardziej znanych świątyniach stolicy i spotkania z ciekawymi gośćmi.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |