abp Wojciech Polak, fot. episkopat.pl

Prymas zezwolił na sprawowanie mszy według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego

W odpowiedzi na motu proprio Traditionis custodes papieża Franciszka, określające nowe zasady stosowania liturgii rzymskiej sprzed reformy 1970 r., metropolita gnieźnieński zezwolił na sprawowanie mszy św. według mszału rzymskiego z 1962 r. w dotychczasowych miejscach.

Decyzją prymasa Polski, abp. Wojciecha Polaka, prezbiterzy, którzy sprawowali liturgię wg mszału rzymskiego z 1962 r. są zobowiązani wystąpić z prośbą do arcybiskupa gnieźnieńskiego o pozwolenie na dalsze korzystanie z tych uprawnień. W dekrecie dotyczącym zasad stosowania liturgii przedsoborowej na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej prymas przypomniał, że papież Franciszek w motu proprio wskazał, że do zadań biskupa diecezjalnego należy normowanie celebracji liturgicznych w swojej diecezji, w tym udzielenie zezwolenia na używanie mszału rzymskiego z 1962 r.

>>> Dziewięć pytań, które przesądziły o losie Mszy trydenckiej

fot. Piotr Łysakowski/Poznańskie Środowisko Tradycji Katolickiej

Prymas postanowił, że na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej msze święte według mszału rzymskiego z 1962 r. mogą być sprawowane „w miejscach i czasie, w których były one sprawowane dotychczas” – w Gnieźnie, Wrześni, Pobiedziskach i Inowrocławiu. Jednocześnie zdecydował, że prezbiterzy, którzy dotąd sprawowali liturgię „są zobowiązani wystąpić z prośbą do arcybiskupa gnieźnieńskiego o pozwolenie na dalsze korzystanie z tych uprawnień”. „Sprawowanie liturgii sprzed 1970 r. poza wskazanymi wyżej miejscami i przez prezbitera nieposiadającego na to wyłącznej zgody arcybiskupa gnieźnieńskiego jest zabronione” – podkreślił prymas.

Abp Wojciech Polak ustanowił dotychczasowego duszpasterza tradycji katolickiej delegatem arcybiskupa gnieźnieńskiego, który będzie odpowiedzialny za opiekę duszpasterską nad wiernymi uczestniczącymi w tzw. dawnej liturgii. „Powyższe decyzje podjąłem kierując się wolą Ojca Świętego i dzieląc jego troskę o Kościół. Jednocześnie zobowiązuję wszystkich kapłanów, aby każdą liturgię sprawowali godnie i z dochowaniem wierności księgom liturgicznym promulgowanym po Soborze Watykańskim II, bez ekscentryczności, które łatwo przeradzają się w nadużycia” – podkreślił prymas w swoim dekrecie.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze