Przeciwko dyskryminacji chrześcijan w Jerozolimie
Tymczasem burmistrz Jerozolimy ogłosił, że wszystkie nieruchomości kościelne, które nie służą celom kultu religijnego podlegają płaceniu podatków gminnych. W proteście chrześcijanie zamknęli na kilka dni bazylikę Grobu Pańskiego. Otworzyli ją po tym, jak rząd Izraela zawiesił decyzję władz Jerozolimy.
We wspólnym liście do ambasadora Izraela w Londynie Marka Regeva obydwaj zwierzchnicy religijni wyrazili głębokie zaniepokojenie „bezprecedensowym, represyjnym i dyskryminującym opodatkowaniem” instytucji chrześcijańskich w Jerozolimie przez władze tego miasta.
Zdaniem abp. Welby’ego i kard. Nicholsa, decyzja ta „grozi wyrządzeniem poważnych szkód chrześcijańskiej obecności w Jerozolimie, chrześcijańskim rodzinom i chrześcijańskim instytucjom, w tym szpitalom i szkołom, które służą wielu ludziom najuboższym, bez względu na ich pochodzenie”.
Podkreślili, że decyzje podjęte przez władze są zagrożeniem dla status quo. „Naruszenie historycznych porozumień grozi podkopaniem perspektyw pokojowego współistnienia (…) w czasie i tak już podwyższonego napięcia” – napisali abp Welby i kard. Nichols.
Wezwali rząd Izraela do zajęcia się tą kryzysową sytuacją jako pilną i do natychmiastowego podjęcia dialogu z lokalnymi Kościołami, aby znaleźć z niej wyjście.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |