Przedborów: trwa spotkanie diecezjalnych duszpasterzy środowisk Laudato Si
Modlitwą w kaplicy w Ośrodku Szkoleniowo – Wypoczynkowym Pascha – Caritas w Przedborowie w diecezji kaliskiej rozpoczęło się 10 września dwudniowe Ogólnopolskie Spotkanie Diecezjalnych Duszpasterzy Środowisk Laudato Si. Obradom, na które przyjechali duszpasterze z całej Polski przewodniczył bp Tadeusz Lityński, przewodniczący Zespołu Laudato Si w ramach Rady ds. Społecznych przy KEP.
– To jest spotkanie z duszpasterzami powołanymi przez biskupów diecezjalnych nt. wrażliwości ekologicznej, przestrzeni, o którą bardzo mocno zabiegał papież Franciszek, czyli o trosce o dzieło stworzenia. Dzisiaj zauważamy, że środowiska lewicowe (w ostatnich latach pojawiło się kilkadziesiąt takich fundacji) próbują narzucić narrację, mocno podkreślając w ruchu ekologicznym antropocentryzm, czyli zwrócenie uwagi na człowieka, na jego relacje do świata stworzonego, zwierząt i przyrody, jakby nie zauważając odniesienia do Stwórcy – mówił bp Tadeusz Lityński.
Duchowny zaznaczył, że w swoich wypowiedziach papieże Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek kładą nacisk na to, że całe dzieło stworzenia jest przestrzenią, gdzie Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty są obecni. – W tegorocznym orędziu na Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia papież Franciszek mocno podkreślał, że człowiek powinien odczytywać świat zewnętrzny według Bożego planu. Papież akcentował, że obecnie rabunkowa gospodarka uderza bezpośrednio w człowieka, uderza w jego rozwój, w jego życie niszcząc i degradując świat stworzony, a my jesteśmy po to, żeby o niego dbać, troszczyć się – stwierdził przewodniczący Zespołu Laudato Si w ramach Rady ds. Społecznych przy KEP.
>>> Piotr Abramczyk: modliłem się o misję przez duże M. Odpowiedzią była Encyklika Laudato si’ [ROZMOWA]
Biskup podkreślił, że to spotkanie ma na celu m.in. stworzenie harmonogramu działań dla Kościoła w Polsce w zakresie ekologicznym. – Jest wiele inicjatyw, wiele naukowych opracowań, ale jest też bardzo dużo ludzi zaangażowanych w Kościele w tę sferę ekologiczną. Chcemy opracować kalendarz wydarzeń związanych z tą tematyką. Będziemy organizować kongresy i konferencje, aby szukać rozwiązań, żeby po Bożemu kształtować naszą rzeczywistość – powiedział bp Lityński.
Ks. Zbigniew Kucharski w rozmowie z KAI wskazał, że to spotkanie zrzesza w swoim gronie przedstawicieli poszczególnych diecezji prawie z całego kraju, czyli diecezjalnych duszpasterzy środowisk Laudato Si. Obecnie tacy duszpasterze są powołani w 33 diecezjach w Polsce.
– Od niedawna w Polsce decyzją Konferencji Episkopatu Polski takie środowisko się tworzy, ponieważ tematy związane z ekologią, środowiskiem nie są tylko kwestią grupy zawodowej czy hobbystów, którzy tym się zajmują, to przenika całą przestrzeń społeczną. To dotyczy wszystkich grup zawodowych, wszystkich grup wiekowych. To jest tak duży obszar życia kulturowego, społecznego, że Kościół nie może stać obok takich kwestii obojętnie, biernie i tylko temu się przyglądać. Z punktu widzenia teologii praktycznej, teologii duszpasterstwa to jest ważne, żeby właśnie w takich tematach istnieć, bo to jest kwestia formacji, ale też kwestia moralności, etyki i tym samym cały temat przestrzeni chrześcijaństwa wartości, wiary mają ogromne znaczenie – stwierdził sekretarz Zespołu Laudato Si przy Radzie KEP.
>>> Bp Tadeusz Lityński: poszanowanie dzieła stworzenia jest autentycznym przejawem miłości do Stwórcy
Duchowny zaakcentował, że wiele osób uważa, że św. Franciszek jest tym który przewodzi tematom ekologicznym, jednak na przestrzeni całych wieków Kościoła wielu świętych i błogosławionych wypowiadało się na tematy ekologiczne. – Mamy przygotowany kalendarz, który wybiera daty wspomnień obchodów związanych z kultem tych świętych i błogosławionych. Okazuje się, że wielu z nich tak dużo mówiło o świecie stworzonym przez Stwórcę – mówił ks. Kucharski.
Ks. Marek Jasianek wyjawił, że w diecezji kaliskiej powstaje zespół ludzi, którzy będą pochylać się nad tematyką ekologii. – Chcemy zacząć tworzyć ten zespół od młodych ludzi, którzy mają niesamowite pomysły na tematy ekologiczne. Młodzi są wrażliwi, podejmują działania ekologiczne w szkołach czy innych organizacjach. Myślę, że wypracowane pomysły będzie można przekuć na coś konkretnego co zadziała w naszej diecezji. Mam nadzieję, że młodzi ludzie odpowiedzą na nasze zaproszenie i przyjadą na takie spotkanie do Chojnika, a planujemy je zorganizować na początku października – powiedział diecezjalny duszpasterz środowisk Laudato Si.
Obrady zakończą się 11 września Mszą św.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |