Przedłużony został termin diecezjalnych konsultacji synodalnych
Stolica Apostolska zdecydowała o przedłużeniu pierwszego etapu, czyli konsultacji diecezjalnych Synodu o synodalności – do 15 sierpnia przyszłego roku. W związku z tym zakończenie prac synodalnych w poszczególnych diecezjach w Polsce zaplanowano wstępnie na 15 maja, ale dokładny termin zostanie ustalony podczas zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski przewidzianego w drugiej połowie listopada.
Początkowo konferencje biskupie poszczególnych krajów miały przygotować syntezę konsultacji o cztery miesiące wcześniej – do kwietnia 2022 roku. Decyzja o przesunięciu terminu została podjęta w wyniku napływających z całego świata próśb kierowanych do Stolicy Apostolskiej.
„To świadczy, że ludzie z całego świata poważnie potraktowali synod, chcą się spotykać i rozmawiać – mówi bp Adrian Galbas, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich KEP, koordynator prac synodu w Polsce. – Zaraz po rozpoczęciu prac nad synodem pojawiły się głosy, że to bardzo krótki termin, zwłaszcza że przed nami Adwent i Święta Bożego Narodzenia, a potem kolęda, którą może uda się w przyszłym roku przeprowadzić”.
Biskup zaznaczył, że dla osób odpowiedzialnych w każdej diecezji za synod zaplanowano na początku kwietnia dwa spotkania w Warszawie. „Gdyby udało się przygotować syntezy diecezjalne do połowy maja, wtedy byłby czas na opracowanie syntezy ogólnopolskiej, która zostałaby przedstawiona biskupom na początku czerwca na kolejnym posiedzeniu plenarnym Episkopatu Polski” – dodaje biskup.
>>>Pierwsza faza procesu synodalnego przedłużona o cztery miesiące
Planowane zakończenie prac synodalnych
„Realnie planujemy zakończyć prace w Polsce do końca czerwca, a sama synteza zostanie przesłana do Stolicy Apostolskiej do 15 sierpnia” – powiedział biskup Galbas, zaznaczając, że dokładne terminy zostaną podane po posiedzeniu plenarnym KEP.
Natomiast termin nadsyłania opracowań przez poszczególnych proboszczów do kurii diecezjalnej wyznaczy każdy biskup indywidualnie dla swojej diecezji.
Konsultacje synodalne będą przeprowadzane bardzo szeroko, w różnych środowiskach Kościoła, ale także – zgodnie z zaleceniem papieża Franciszka – wśród ludzi, którzy odeszli i pozostają poza nim.
Jak dotrzeć do ludzi?
Biskup Adrian Galbas zwraca uwagę, że w procesie synodalnym trzeba pomyśleć, jak dotrzeć szeroko do ludzi i jak wykorzystać każdą platformę, także internetową, wymiany zdań: „Gdy ograniczymy się tylko do ogłoszeń parafialnych, to usłyszą je ci, którzy przychodzą na niedzielną Mszę świętą. Musimy uchronić się przed pułapką, przed którą ostrzega papież Franciszek, że posłuchamy swoich, którzy myślą tak samo jak my. Dlatego powinniśmy stworzyć bardzo dużą platformę wymiany zdań. Myślę, że każdy sposób dotarcia do ludzi, którzy się zdystansowali od Kościoła, jest dobry. Na przykład w mojej diecezji ełckiej zaprosiłem katechetów, aby zadali pytanie: Dlaczego odchodzę? wszystkim uczniom, którzy odeszli z katechezy. Chcielibyśmy, by oni mogli się na ten temat wypowiedzieć. W diecezji udostępniliśmy też specjalny adres mailowy dla osób, którym może łatwiej wypowiedzieć się w ten sposób niż bezpośrednio. I muszę powiedzieć, że on nie jest martwy. Widać, że jest duża potrzeba, by podzielić się swoją opinią na temat Kościoła” – dodaje biskup Galbas.
„Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” – to temat XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, zwołanego przez papieża Franciszka, który został zainaugurowany w Rzymie 10 października br., a we wszystkich diecezjach na świecie – 17 października. Po raz pierwszy obejmuje on trzy fazy: lokalną, kontynentalną i powszechną, rozłożone w czasie na dwa lata od października 2021 r. do października 2023 r.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |