fot. PAP/Radek Pietruszka

Przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego i protestantów spotkali się z prezydentem Zełenskim

O współpracy z Kościołem rzymskokatolickim, a także wspólnotami protestanckimi rozmawiał prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski z biskupami Kościoła rzymskokatolickiego oraz przedstawicielami Kościołów i  wspólnot protestanckich. Gospodarzem wydarzenia było Ukraińskie Towarzystwo Biblijne. W spotkaniu wzięli udział wszyscy biskupi ordynariusze obrządku łacińskiego.

Na początku prezydent Ukrainy pozdrowił przedstawicieli Kościołów z okazji Wielkanocy i życzył Ukrainie zwycięstwa w wojnie z rosyjskimi okupantami. „Ono na pewno nadejdzie dzięki naszym żołnierzom, naszemu narodowi i waszym szczerym modlitwom” – powiedział Wołodymyr Zełenski i podziękował duchowieństwu za wspieranie wiernych w tym trudnym czasie” –  podała strona internetowa Kancelarii Prezydenta Ukrainy.

>>> Abp Szewczuk: w imieniu ukrzyżowanego narodu ukraińskiego chcemy powiedzieć, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał!

Ważna działalność kapelanów

Zełenski podkreślił znaczenie posługi duszpasterskiej w trudnych warunkach wojennych. Podziękował także za posługę kapelanów wojskowych. 

„Dzięki wam nasi chłopcy i dziewczęta na froncie mają możliwość komunikowania się i odczuwania wsparcia z waszej strony” – powiedział prezydent Ukrainy.

Dodał, że ważne jest wzmocnienie posługi kapelanów przez przedstawicieli różnych Kościołów.

Abp Mieczysław Mokrzycki/fot. PAP/Vitaliy Hrabar

Z kolei biskupi katoliccy mówili o trudnościach związanych z posługą duszpasterską w wojsku. W szczególności omówili kwestię nostryfikacji dyplomów Wyższego Seminarium Duchownego i uczelni katolickich. Szczególną uwagę zwrócono na kwestię ewentualnej mobilizacji księży jako żołnierzy.

„Podkreśliliśmy, że jeśli zmobilizowani zostaną proboszczowie lub osoby odpowiedzialne za sektor humanitarny, w tym Caritas i wszystkie jej placówki, pojawią się duże problemy” – powiedział biskup Witalij Krywicki, który przewodniczy Komisji ds. relacji Kościół-państwo przy ukraińskim episkopacie. 

Dodał, że prezydent wyraził poparcie dla dzierżawy nieruchomości kościelnych, a mianowicie budynków kościelnych, które są własnością komunalną lub państwową. Niedawno przyjęta ustawa zobowiązuje wspólnoty religijne do płacenia czynszu za korzystanie z nieruchomości kościelnych na zasadach rynkowych. Omówiono kwestie związane z tą sytuacją.

Duchowni zaproponowali Wołodymyrowi Zełenskiemu zorganizowanie ogólnokrajowego śniadania modlitewnego. Prezydent poparł ten pomysł.

Prezydent zachęcił duchownych do wykorzystania swoich międzynarodowych kontaktów i powiązań w celu dalszego rozpowszechniania prawdziwych informacji o Ukrainie i zbrodniach Rosjan – donosi portal ukraińskiego Kościoła rzymskokatolickiego rkc.org.ua.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze