Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

– Wielki Post jest szczególnym i dziwnym, jak na dzisiejsze czasy, okresem. Jakby wyjęty żywcem z osobliwie pojmowanego średniowiecza, nie pasuje do ery konsumpcji – pisze ks. Adam Pawlaszczyk. Przeczytamy również o otwarciu części watykańskich archiwów. – Papież Franciszek zdecydował o udostępnieniu badaczom dokumentacji z okresu pontyfikatu papieża Piusa XII. Ta decyzja jest ważna także dla badaczy z Polski – czytamy.

Tygodnik Idziemy

– Otrzymaliśmy słuszną lekcję, że nie wolno paktować ze złem – sytuację w Kościele i w Polsce komentuje abp Józef Michalik w rozmowie z ks. Henrykiem Zielińskim. Ponadto o koniecznych i możliwych działaniach na rzecz obrony życia mówi Wojciech Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, w rozmowie z Moniką Odrobińską.

Tygodnik Niedziela

– Najnowsze badania sondażowe wskazują, że większość Polaków popiera pełną ochronę życia ludzkiego od poczęcia. Mimo wielu prób organizacji pro-life nie udało się zmienić prawa, by zgodnie z wolą Polaków ludzkie życie było lepiej chronione – pisze w nowym wydaniu „Niedzieli” Artur Stelmasiak. Czy jest szansa, że coś się zmieni. Na razie się na to nie zanosi.

Przewodnik Katolicki

W najnowszym numerze „Przewodnika Katolickiego” przeczytamy rozmowę z prymasem Polski. – W sprawie wykorzystania osób małoletnich przez duchownych najważniejsze są osoby wykorzystane. To z ich punktu widzenia powinniśmy do tego problemu podchodzić. Mówimy tutaj o dramacie człowieka, który został wykorzystany i skrzywdzony w swojej niewinności – mówi abp Wojciech Polak. Warto również zajrzeć do rozmowy z o. Adamem Żakiem SJ, który mówi o tym, że niedawna konferencja prasowa KEP ws. nadużyć była dopiero pierwszym krokiem.

Tygodnik Powszechny

– Ostatnie obrady Episkopatu zdominowała kwestia raportu na temat pedofilii w polskim Kościele, ale w jego cieniu został przedstawiony ważny postulat dotyczący sprawowania egzorcyzmów oraz modlitwy o uwolnienie. Konferencję KEP komentuje z kolei Artur Sporniak. Publicysta „Tygodnika” jest wobec niej bardzo krytyczny. – Coś, co miało być krokiem naprzód, okazało się krokiem w tył. Zorganizowana w siedzibie Episkopatu prezentacja danych na temat wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych to zmarnowana szansa na oczyszczenie – czytamy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze