Przegląd prasy katolickiej
Zapraszamy na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
W „Gościu Niedzielnym” przeczytamy o Kościele we Francji, gdzie coraz więcej osób dorosłych decyduje się na chrzest. „Kościół we Francji, po przejściu tych wszystkich skandali, zaczął rozumieć, że zamiast ludziom coś nakazywać, trzeba im tłumaczyć. I to zaczynając od ich szczęścia” – mówi w rozmowie z Franciszkiem Kucharczakiem siostra Danuta Maria Ernst, benedyktynka NSPJ z Montmartre z Laghet koło Nicei. „Niektórzy mówią, że jeśli chodzi o stronę duchową, powoli zaczynamy dotykać dna, tak że spaść niżej już nie będzie można. Inni sądzą, że nasz świat, który jest coraz twardszy, coraz bardziej nieludzki, zaczyna stanowić dla ludzi we Francji problem. Szukają więc czegoś innego, zwłaszcza w chwilach, kiedy mają trudności w swoim życiu. Kiedy jest trudniej, kiedy sens człowiekowi umyka, zastanawiają się, na czym się oprzeć” – dodaje.
Idziemy
W tygodniku „Idziemy” przeczytamy rozmowę z ks. prof. Markiem Tatarem na temat kapłaństwa. „Nie widzę możliwości robienia kariery w Kościele. Ktoś, kto przychodzi z takim nastawieniem, lepiej, żeby szukał dla siebie innego miejsca. Życie kapłańskie czy zakonne przede wszystkim ma pomóc człowiekowi wspinać się do Pana Boga, by żyć z Bogiem w jedności. Dopiero taka postawa rodzi właściwy charakter podejścia do duszpasterstwa, patrzenia na Kościół, na pojawiające się wyzwania” – czytamy.
Niedziela
„Kościół przeszedł już wiele trudnych momentów w historii cywilizacji. Prześladowania za wiarę w Jezusa wciąż trwają na świecie, chrześcijanie są regularnie zabijani. Podziwiam wiarę i miłość do Boga oraz odwagę tych ludzi, którzy w obliczu śmierci potrafią być wierni Jezusowi do końca. Jednocześnie jestem wdzięczna za to, że polska i europejska rzeczywistość jest dla nas, jako katolików, dość łaskawa. Tutaj odwaga bycia katolikiem nie wymaga poświęcania życia za wiarę. Taki komfort może jednak powodować uśpienie naszej czujności” – pisze Magdalena Korzekwa-Kaliszuk na łamach „Niedzieli”.
Przewodnik Katolicki
W „Przewodniku Katolickim” przeczytamy komentarz do deklaracji Dykasterii Nauki Wiary dotyczącej godności ludzkiej. „Prace nad dokumentem Dignitas infinita trwały w Dykasterii Nauki Wiary pięć lat. Nie jest to jednak dokument przełomowy. Jego celem jest synteza nauczania Kościoła na temat godności człowieka, z podkreśleniem tych elementów, które stały się szczególnie ważne w czasie pontyfikatu papieża Franciszka” – pisze Monika Białkowska.
Tygodnik Powszechny
„Tygodnik Powszechny” także podejmuje temat deklaracji Dignitas infinita. Kard. Víctor Manuel Fernández tym razem się nie pomylił i trafnie przewidział reakcje – zapowiedział, że dokument nie będzie kontrowersyjny. W każdym razie nie wywoła tylu kontrowersji, co niedawno opublikowana instrukcja „Fiducia supplicans”, zezwalająca na błogosławienie m.in. par jednopłciowych. (…) Kościół nareszcie potępił penalizację homoseksualizmu. Nowy dokument Watykanu o godności ludzkiej przynosi też inne zmiany” – pisze Artur Sporniak.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |