Przegląd prasy katolickiej

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Od 4 do 10 września Franciszek odbywa swoją trzecią apostolską podróż do krajów Afryki. Tym razem na trasie papieskiej pielgrzymki są Maputo w Mozambiku, Antananarywa na Madagaskarze i Port Louis na Mauritiusie” – pisze w najnowszym wydaniu „Gościa Niedzielnego” Krzysztof Błażyca. Franciszek Kucharczak pisze z kolei o II wojnie światowej. „Czy należało się bronić we wrześniu? Czy Ewangelia pozwala służyć w wojsku? Czy konflikt zbrojny może prowadzić do dobra?” – pyta dziennikarz.

Tygodnik Idziemy

„Gdy wielu duchownych zapomina o Bogu, Bóg coraz częściej zdaje się posługiwać świeckimi” – pisze ks. Henryk Zieliński. „Z tej perspektywy warto spojrzeć również na najnowszą inicjatywę Lecha Dokowicza i Macieja Bodasińskiego: Polska pod krzyżem. Wobec tego, co Benedykt XVI nazwał „dyktaturą relatywizmu” i szatańskich ataków na Kościół i Polskę od zewnątrz i z wewnątrz, trzeba powrócić pod krzyż” – podkreśla redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”.

Tygodnik Niedziela

W najnowszym numerze „Niedzieli” najważniejszym tematem jest katecheza. „Braki kadrowe, wypisywanie się uczniów z lekcji religii, ograniczanie w niektórych szkołach liczby godzin katechezy do jednej tygodniowo… O przyczyny tych problemów i próby ich rozwiązania zapytaliśmy ekspertów” – pisze Ewa Oset. Karolina Mysłek porusza z kolei temat samobójstw. „Działania samobójcze dotyczą właściwie każdej grupy społecznej i wiekowej. Niezależnie od miejsca zamieszkania czy wyznawanej religii. Możemy im przeciwdziałać” – czytamy w jej artykule.

Przewodnik Katolicki

„Tematu deprawacji dzieci i młodzieży nie można sprowadzać wyłącznie do zajęć z edukacji seksualnej, bo problem jest zdecydowanie szerszy. Mówiąc obrazowo: wydaje się, że udało się wygrać bitwę, ale wojna trwa” – pisze Piotr Jóźwik. O miejscu Kościoła w polityce i polityki w Kościele pisze Monika Białkowska. „Ewangelia ma znaczące miejsce w życiu politycznym: ma uformować wyborców. Resztę zrobią oni sami” – podkreśla dziennikarka.

Tygodnik Powszechny

W najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” przeczytamy między innymi o spowiedzi. O tym, że „spowiedź to nie matematyka” rozmawiają Artur Sporniak i ks. Adam Boniecki. Tematem tygodnia jest jednak TOPR. „Rażące zachowania, wszystkie te klapki i szpilki w górach, stanowią mniejszość naszych działań. Większość to wezwania zasadne. Nie jest tak, że ratujemy rozwrzeszczanych ludzi, którzy mają ogromne roszczenia” – podkreśla Andrzej Górka, ratownik TOPR.

 

Zobacz także
Wasze komentarze