Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Zarzuty, że Kościół katolicki w Polsce nie płaci podatków, są nieprawdziwe. Co więcej, jesteśmy jedynym krajem w Europie, w którym duchowni płacą podatki od ofiar za posługi religijne” – pisze Bogusław Łoziński na łamach najnowszego numeru „Gościa Niedzielnego”. Franciszek Kucharczak pisze z kolei o chińskich zakonnicach. „Być zakonnicą w Chinach to nie to samo co w Polsce. Tam oznacza to życie nieomal tułacze, wśród prześladowań i w ciągłej niepewności w obliczu zmiennej, ale z zasady nieprzychylnej polityki władz” – czytamy na łamach tygodnika.

Tygodnik Idziemy

O jednym z najstarszych w Polsce seminariów duchownych i o jego najważniejszych absolwentach, do których należał również ks. Stefan Wyszyński, opowiada bp. Wiesław Mering w rozmowie z ks. Julianem Głowackim. Ks. Dariusz Kowalczyk SJ pisze z kolei o „płynnym ateizmie”. „Dzisiaj ateizm nie walczy wprost z wiarą, ale ją podstępnie rozwadnia” – uważa jezuita.

Tygodnik Niedziela

„Katolik ma obowiązek uczestniczenia w życiu publicznym, w tym – obowiązek pójścia na wybory, także w swoim, dobrze pojętym interesie” – pisze ks. Paweł Rozpiątkowski. Agata Pieszko podejmuje z kolei temat duszpasterstw akademickich. „Przez duszpasterstwa akademickie Kościół wychodzi naprzeciw młodym ludziom, zapewniając im duchową opiekę w trakcie studiów, a także mądre przygotowanie do dorosłości. Dlaczego w czasie studiów warto wejść do takiej wspólnoty?” – o tym przeczytamy w najnowszej „Niedzieli”.

Przewodnik Katolicki

Czy naprawdę się różnili? W jaki sposób Prymas Tysiąclecia wpłynął na pontyfikat papieża Polaka? W nowym wydaniu „Przewodnika Katolickiego” rozmowa z Pawłem Skibińskim, historykiem, o wzajemnych relacjach Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. „Na Soborze właśnie Karol Wojtyła zaczął wyrastać na głównego obok prymasa Wyszyńskiego realizatora linii postępowania polskiego Episkopatu. Tą linią była dbałość o Kościół za żelazną kurtyną, wierność papieżowi oraz łączenie dwóch biegunów: otwartości na ewentualne reformy przy ostrożnej postawie wobec tego, co uznawano za nadmiernie rewolucyjne” – czytamy.

Tygodnik Powszechny

W najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” rozmowa z misjonarzem w Boliwii, o. Kasprem Kaproniem. „Trzeba zerwać z klerykalizacją. Postawić na wspólnotowość. Otworzyć się na rdzenne tradycje. I myśleć ekologicznie” – komentuje trwający Synod dla Amazonii. Ponadto, przeczytamy też rozmowę Artura Sporniaka z ks. Michałem Hellerem. „Grzech pierworodny to jedyny dogmat w Kościele katolickim, który empirycznie można potwierdzić. Wojny, morderstwa, również głupota człowieka – domagają się jakiegoś wyjaśnienia” – mówi ksiądz profesor.

 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze