Przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
35 lat temu zginął ks. Jerzy Popiełuszko. O polskim duchownym pisze redaktor naczelny „Gościa niedzielnego” ks. Adam Pawlaszczyk. „Zazdroszczę ks. Jerzemu tej bezkompromisowości, która nie była bynajmniej fanatyzmem, miłości, którą otaczał każdego, w tym oprawcę, i – tego jestem pewien – dystansu do siebie i do własnego życia. Najlepszy sposób wypełniania powierzonych sobie zadań” – czytamy.
Tygodnik Idziemy
Dlaczego w Polsce trudno jest zrobić dobry film religijny? Mówi o tym Rafał Wieczyński, reżyser filmu „Popiełuszko, wolność jest w nas”, w rozmowie z Katarzyną Kasjanowicz. Przeczytamy również o jednej z patronek Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego. „Z chorymi na trąd witała się przez podanie ręki, rękawiczek używała tylko do operacji, które przeprowadzała początkowo w chacie pokrytej strzechą” – sylwetkę niezwykłej lekarki dr Wandy Błeńskiej na łamach tygodnika „Idziemy” przedstawia Irena Świerdzewska.
Tygodnik Niedziela
„Sceptycy twierdzą, że stajemy się krajem, w którym jego mieszkańcom trzeba mówić o Jezusie Chrystusie tak, jak czyni się to w dalekiej Amazonii. A niektórzy dodają nawet, że w Polsce misjonarzom byłoby znacznie trudniej niż wśród dzikich plemion. Że spora część Polaków, mimo trwającej niemal trzecią dekadę katechizacji w szkole, wierzy naskórkowo, a praktykuje okazjonalnie. Ktoś trafnie napisał, że to religijność bez wiary i pobożność bez modlitwy” – pisze w najnowszej „Niedzieli” Katarzyna Woynarowska.
Przewodnik Katolicki
W najnowszym numerze „Przewodnika Katolickiego” o. Kasper Kaproń pisze o kłamstwach na temat Synodu dla Amazonii. „Jeden z biskupów, dla którego synod na temat Amazonii miał być już trzecim z kolei synodem, w czasie spotkań przygotowujących zgromadzenie biskupów, podzielił się ze mną taką obserwacją: «To, co sprawia mi największą trudność w czasie synodu, to kontakt z dziennikarzami. Nie słuchają tego, co chce się im przekazać; głusi są, gdy chce się im przekazać całe bogactwo treści i tematów, nad którymi pracujemy»” – czytamy.
Tygodnik Powszechny
„Franciszek ukazał nową wizję Kościoła. Dlatego zmieniliśmy sposób, cele i priorytety formacji kandydatów na księży” – mówią w rozmowie z Arturem Sporniakiem formatorzy – ks. Wojciech Rzeszowski i ks. Tomasz Trzaskawka. „Punktem wyjścia do opracowania nowej «Drogi formacji prezbiterów w Polsce» był dokument watykański wydany trzy lata temu «Dar powołania do kapłaństwa», a w nim mamy nową koncepcję formacji, nowe ujęcie jej etapów oraz celów” – czytamy w „Tygodniku Powszechnym”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |