Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” o jedynym słusznym planie na życie – o świętości. „Kto nie słyszał tego ironicznego słowa »świętoszek«, gdy próbował po prostu żyć Ewangelią. To częsta reakcja, obecna zarówno poza Kościołem, jak i w Kościele. Jeśli ktoś wykazuje symptomy świętości, to nader często jest uznawany za hipokrytę, faryzeusza i tak mu trzeba dopiec, żeby się nauczył pokory. Czytaj: żeby był nijaki jak my. O czym to świadczy? Przede wszystkim o powszechnym przekonaniu, że prawdziwa świętość jest w praktyce niemożliwa” – pisze Franciszek Kucharczak.

Tygodnik Idziemy

Czym jest czyściec i co sami zyskujemy, modląc się za zmarłych? Na łamach „Idziemy” wyjaśnia to prowincjał księży marianów, ks. Tomasz Nowaczek, w rozmowie z Ireną Świerdzewską. Przeczytamy również rozmowę z abp. Grzegorzem Rysiem o celibacie. Ponadto o. Dariusz Kowalczyk SJ pisze o tym, czy celibat jest największym problemem w rozszerzaniu się Kościoła.

Tygodnik Niedziela

„Popularna piosenka zespołu Arka Noego przypomina, że każdy święty chodzi uśmiechnięty. Niektórzy rozwijają tę myśl, dodając, że prawdziwy chrześcijanin nie powinien się smucić. Bo przecież dlaczego mielibyśmy być smutni, skoro Jezus nas zbawił? Czy zatem w naszym chrześcijańskim życiu jest miejsce na smutek?” – o tym na łamach najnowszej „Niedzieli” pisze ks. Adrian Put.

Przewodnik Katolicki

„Synod dla Amazonii zakończył się bez rewolucji, którą jedni straszyli, a drudzy z nadzieją oczekiwali. Droga Kościoła na nim wyznaczona jest inna, spokojna – choć będzie drogą wyraźnej przemiany: drogą nawrócenia” – pisze dla „Przewodnika Katolickiego” o. Kasper Kaproń OFM. Katarzyna Jabłońska pisze z kolei o zmarłym niedawno prof. Jacku Łuczaku. „Kiedy pojawiał się na oddziale Hospicjum Palium, pacjenci mówili, że przyszedł anioł. On natomiast chciał maksymalnie uśmierzyć ich cierpienie i zapewnić spokojną śmierć. Zapewniał, że to, co dla nich robi, koi ból jego duszy” – czytamy.

Tygodnik Powszechny

„Zakończony w niedzielę w Rzymie synod biskupów poświęcony Amazonii budził wiele emocji. O wiele więcej niż dziesięć poprzednich synodów specjalnych, które również dotyczyły konkretnych regionów świata w kluczowych momentach ich historii (np. Europy po upadku muru berlińskiego czy Afryki pogrążonej w wojnach). Dlaczego?” – o tym pisze Edward Augustyn. W najnowszym „Tygodniku Powszechnym” przeczytamy również o tym, jak przeżywać żałobę i jak przerodzić rozpacz w miłość.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze