przeglad prasy

Przegląd prasy katolickiej

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„To była najdalsza azjatycka podróż Franciszka. W Bangkoku przekonywał, że kultura spotkania jest możliwa i nie należy się bać większej inkulturacji Ewangelii. W Hiroszimie wołał: »Nigdy więcej wojny!«. W Nagasaki uczcił męczenników chrześcijańskich” – podsumowuje na łamach „Gościa Niedzielnego” pielgrzymkę papieża Beata Zajączkowska. W tygodniku znajdziemy również temat polityczny. „Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska znalazła się w ogniu krytyki sędziów tej instytucji z powodu sposobu, w jaki kieruje jej pracami. Zarzuty stawiają jej nawet sędziowie wybrani przez PiS” – pisze Bogumił Łoziński.

Tygodnik Idziemy

Na łamach najnowszego numeru „Idziemy” Marek Jurek komentuje inicjatywę abp. Gądeckiego, aby papież Franciszek ogłosił św. Jana Pawła II patronem Europy. „Święty Jan Paweł II był orędownikiem Europy. Wierzył głęboko, że nieprzypadkowo to Europa stała się ośrodkiem świata chrześcijańskiego. Wspierał solidarność europejską, ale Europę definiował zupełnie inaczej niż ci, którzy chcieliby ją budować na gruzach cywilizacji chrześcijańskiej i państw narodowych” – czytamy.

Tygodnik Niedziela

O sensie i umiejętności czekania na to, co ważne i piękne, oraz o istocie Adwentu z ks. dr. Jackiem Marcińcem rozmawia na łamach „Niedzieli” Margita Kotas. „Adwent to jednak coś więcej niż czekanie, to raczej czuwanie – czuwać to znacznie więcej niż czekać. Adwent zachęca nas, aby przyjrzeć się własnemu czuwaniu: co mówimy, czego słuchamy, co myślimy o sobie i o innych. W Adwencie trzeba znaleźć więcej czasu na modlitwę – na czuwanie serca. Adwent przypomina nam również, że jesteśmy w drodze, że zmierzamy ku jakiemuś celowi, a jest nim wspólne spotkanie w domu Ojca” – pisze z kolei ks. Jarosław Grabowski.

Przewodnik Katolicki

„Katolików w Japonii jest niewielu – zaledwie pół procent społeczeństwa. Ale są świadomi i zaangażowani w życie Kościoła. Wśród nich sporo jest młodych” – pisze Michał Kłosowski na łamach „Przewodnika Katolickiego”. „Wiara Japończyków jest żywa. Było to widać podczas Mszy św. w Tokyo Dome, w drugim dniu papieskiej pielgrzymki. Na widok Franciszka pięćdziesiąt tysięcy zgromadzonych tam wiernych zaczęło krzyczeć i śpiewać, łopotać flagami Japonii i Watykanu. Poczuli, że są razem. To dało im siłę” – czytamy.

Tygodnik Powszechny

„Kobietą Roku ogłosiliśmy ją już raz, i zdania nie zmieniamy. Siostra Małgorzata Borkowska, która właśnie skończyła 80 lat, ma odpowiedź na klerykalizm i męską dominację w Kościele” – pisze w najnowszym „Tygodniku Powszechnym” Jerzy Sosnowski. „Wizyty w kilku szkołach średnich, skumulowane w ciągu parunastu dni, pozwoliły mi zajrzeć za horyzont czasu i przekonać się, jak może wyglądać świat za piętnaście czy dwadzieścia lat” – pisze z kolei w swoim felietonie Szymon Hołownia.

Zobacz także
Wasze komentarze