Przegląd prasy katolickiej

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Papież Franciszek podpisał dokumenty znoszące tajemnicę papieską w sprawach dotyczących nadużyć wobec małoletnich. Sekretarz pomocniczy Kongregacji Nauki Wiary, arcybiskup Charles Scicluna z Malty, skomentował ten fakt zdecydowanie: – To epokowa decyzja” – pisze w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” ks. Adam Pawlaszczyk. Ponadto o krytyce papieża, facebookowych reformatorach i prawdziwych kryzysach Kościoła mówi o. dr hab. Tomasz Gałuszka OP w rozmowie z Jackiem Dziedziną.

Tygodnik Idziemy

W najnowszym numerze „Idziemy” wprowadzenie w to, co będzie się działo w Kościele w 2020 r. „Dwie beatyfikacje Polaków, setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II oraz zwycięstwo Polaków w bitwie warszawskiej – to niektóre z najważniejszych wydarzeń i obchodów, które będą miały miejsce w rozpoczętym właśnie roku” – czytamy.

Tygodnik Niedziela

„Niedziela” przypomina, że w uroczystość Objawienia Pańskiego w kościołach zbierane są datki na pomoc dla misji. To dobra okazja, by nie tylko wesprzeć często heroiczne działania misjonarzy, ale także uświadomić sobie znaczenie misji we współczesnym Kościele. Pisze o tym bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji w komunikacie na Dzień Modlitw i Pomocy Misjom.

Przewodnik Katolicki

„W Kościele wierni nie płacą za usługę, lecz składają dobrowolną ofiarę. Przypomina o tym często papież Franciszek. Czy wprowadzenie w parafiach terminali płatniczych nie utrudni zrozumienia tej podstawowej zasady?” – pisze o tym ks. Artur Stopka. O kolędzie pisze z kolei Hubert Ossowski. „Tego spotkania boją się i świeccy, i księża. Powód jest jeden: brak relacji. Jednak tak wcale nie musi być. Czasami odwiedziny duszpasterskie mogą okazać się szansą do stworzenia więzi między kapłanem a wiernymi” – czytamy.

Tygodnik Powszechny

„»To nie tylko epoka zmian. To zmiana epoki«– powiedział papież na świątecznym spotkaniu z rzymską kurią. Dymisja kardynała Angela Sodano, którą chwilę wcześniej ogłosił, jest tego wymownym dowodem” – pisze Edward Augustyn w swoim tekście o kurialnej reformie w Watykanie. Na łamach „Tygodnika Powszechnego” w artykule „Czerwony papież” przygląda się sylwetce kard. Luisa Antonia Tagle. „Kardynał Luis Tagle z Filipin staje się dla Franciszka kimś tak ważnym, jak Ratzinger dla Jana Pawła II. Dlatego wielu wróży mu w Kościele podobną karierę” – czytamy.

Zobacz także
Wasze komentarze