Przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
„Msze święte gregoriańskie, które zamawiamy za naszych zmarłych, mają im pomóc w osiągnięciu nieba, jak zresztą każda za nich modlitwa. A gdyby zamiast trzydziestu odprawiono dwadzieścia dziewięć? I skąd w ogóle taka praktyka?” – o „wejściówkach do nieba” pisze na łamach „Gościa Niedzielnego” ks. Adam Pawlaszczyk. Tomasz Rożek podejmuje z kolei temat załogowego lotu na Marsa. „Wyścig na Marsa przyspiesza, a kolejnym jego przełomowym punktem będzie lot człowieka. Super. Tylko… po co?” – czytamy.
Tygodnik Idziemy
Francuski episkopat zalecił przygotowanie nowych dokumentów, w których niezgodne z nowym prawem będzie już używanie rubryk „ojciec”, „matka”, „syn” i „córka”. Paradoksy politycznej poprawności komentuje na łamach najnowszego numeru „Idziemy” Anna Meetschen. Ponadto to, czy św. Jan Paweł według części katolików w Polsce jest już „obciachowy”, a Biblię należy poprawić analizuje o. Dariusz Kowalczyk SJ.
Tygodnik Niedziela
„W Polsce co roku rozpoznaje się ok. 1200 nowych zachorowań na nowotwory dziecięce. Za tymi liczbami kryją się konkretni ludzie i ich historie” – pisze w „Niedzieli” Beata Włoga. „Kiedy choruje ktoś nam bliski, bardzo często chcielibyśmy pomóc, ale nie zawsze wiemy, co powiedzieć, jak się zachować. Nie chcemy sprawić przykrości. Co możemy zrobić?” – pisze z kolei psycholog Joanna Loch.
Przewodnik Katolicki
„Kardynał Luis Antonio Gokim Tagle kojarzony jest z anegdotami. Chętnie je opowiada i sam jest bohaterem niejednej. Ale to nie z powodu anegdot został prefektem bardzo ważnej dykasterii Stolicy Apostolskiej” – pisze ks. Artur Stopka w najnowszym numerze „Przewodnika Katolickiego”. Z odpowiedzialną za korytarze humanitarne z ramienia Wspólnoty Sant’Egidio Danielą Pompei o udanej integracji migrantów we Włoszech oraz konieczności europejskiej pomocy na wyspie Lesbos, rozmawia ks. Mirosław Tykfer.
Tygodnik Powszechny
„Kościół w Polsce dał się podzielić politykom” – mówi kardynał Michael Czerny. Stosunek do imigrantów stał się deklaracją „prawicowości” bądź „lewicowości”. „Miałem dwa lata, gdy moi rodzice uciekli z Czechosłowacji do Kanady. Pewnie dlatego jestem tak wrażliwy na problem przymusowej migracji” – podkreśla hierarcha w rozmowie z Edwardem Augustynem. „Podążanie argentyńskimi śladami filmu »Dwóch papieży« pomaga zrozumieć, dlaczego Kościół Franciszka nie może być inny” – pisze z kolei Dominika Matejko.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |