Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W najnowszym „Gościu Niedzielnym” przeczytamy o popularnej kolędzie. Czy pandemia covida na stałe zmieni jakoś oblicze corocznej wizyty duszpasterskiej? Na łamach tygodnika znajdziemy też wywiad z ks. Stanisławem Adamiakiem. Rozmówca „Gościa” opowiada o synodach i soborach, o dzieleniu się władzą i o demokracji w Kościele. Redakcja recenzuje też bardzo popularny ostatnio komediodramat Netflixa pt. „Nie patrz w górę”, który „obnaża zakłamanie życia politycznego w USA, ale przede wszystkim uderza w media i branżę Big Tech”.

Idziemy

W tygodniku „Idziemy” przeczytamy o pieniądzach Kościoła. „Kościelne instytucje oraz osoby duchowne to podatnicy, którzy mają konkretny wkład w budżet państwa” – mówi ks. prof. Paweł Kaleta z KUL-u. Ojciec Jacek Salij OP próbuje za to odpowiedzieć na pytanie nurtujące wielu wiernych: „po ile msza?”. Poza tym w tygodniku znajdziemy też materiały o porodówkach w czasie pandemii czy o podawaniu witamin dzieciom.

Niedziela

Najnowsza „Niedziela” podejmuje temat ekumenizmu i pyta o to, „co musi się stać, by chrześcijanie znów byli jedno?”. „Niektórzy obawiają się, że zaangażowanie ekumeniczne może być uznane za zdradę prawdziwej wiary. To bezpodstawne obawy” – czytamy. Bohaterami numeru są za to dziadkowie. „Czasy się zmieniają, ale nadal najlepszymi nauczycielami bezwarunkowej miłości i akceptacji są… nasi dziadkowie” – pisze redakcja. O swoich relacjach z dziadkami opowiada kilka młodych osób.

Przewodnik Katolicki

„Przewodnik Katolicki” zauważa, że od 25 lat – poprzez Dzień Judaizmu – dochodzi do spotkania chrześcijan i żydów. „Judaizm bez Chrystusa pozostaje taki sam. Chrześcijaństwa bez judaizmu by nie było. Dzień Judaizmu to zaproszenie do dialogu, który przy całej świadomości różnic akcentuje to, co łączy chrześcijan i Żydów” – czytamy. Na łamach tytułu znajdziemy też rozmowę z Agnieszką Pietrzyk o roślinnych faktach i mitach, niebezpiecznym radykalizmie oraz nadmiarze mięsa w diecie. „Bez ograniczenia mięsa i produktów odzwierzęcych możliwe, że jako planeta będziemy sukcesywnie dążyć do katastrofy” – mówi rozmówczyni pisma.

Tygodnik Powszechny

W „Tygodniku Powszechnym” Wojciech Jagielski kreśli sylwetkę zmarłego niedawno abp. Desmonda Tutu. Zuzanna Radzik rozmawia za to z rabinem Davidem Rosenem. „Odkryłem, że duchowni chrześcijańscy byli ignorantami ma temat mojej religii. Zdziwiło mnie to zwłaszcza u biskupów, bo zakładałem, że muszą wiedzieć coś o korzeniach chrześcijaństwa, czyli o Żydach i o judaizmie” – mówi rozmówca tytułu. „Tygodnik” obszernie podejmuje też gorący ostatnio temat inwigilacji i Pegasusa. dla oddechu warto za to przeczytać rozmowę z Agatą Brachowicz o koniach. „Kiedy konie spędzasz do stajni w burzę, mają cię… gdzieś. Ty je ratujesz, bo myślisz, że piorun w nie trafi, a one robią sobie właśnie prysznic” – opowiada hodowczyni.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze