Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Mistyczne Ciało Chrystusa oddycha modlitwą jak tlenem. Kontemplacyjne klasztory są więc dla niego nie tylko koniecznym warunkiem istnienia, ale i nadzieją na ostatecznie zjednoczenie z Oblubieńcem” – pisze ks. Adam Pawlaszczyk w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego”. Redakcja podejmuje również temat spotkań lednickich. „Dopóki żył ojciec Jan Góra, istniała „unia personalna”. Reprezentował zakon i był prezesem stowarzyszenia, które założył. Po śmierci dominikanina doszło do przepychanek o to, kto jest właścicielem lednickiego dziedzictwa” – pisze Marcin Jakimowicz.

Idziemy

W tygodniku „Idziemy” znajdziemy rozmowę rzecznika prasowego archidiecezji łódzkiej Pawła Kłysa z abp. Grzegorzem Rysiem. Tematem wiodącym jest radość. „Wszelkie trudności związane z brakiem radości trzeba przetrzymać z poczuciem, że nie zawsze tak będzie, to po pierwsze, a po drugie – przecież nie do tego sprowadza się spotkanie z Panem” – podkreśla abp Ryś. „Nie można mierzyć jakości spotkania z Bogiem na modlitwie intensywnością emocji. One czasem są, a czasami ich nie ma” – dodaje.

Niedziela

„O tym, że młodych ubywa w Kościele – już wiemy. Nie wiemy natomiast, jak ich zatrzymać” – pisze Artur Stelmasiak w najnowszej „Niedzieli”. „Proces spadku religijności monitorowany jest przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) regularnie od 1992 r. Odchodzenie społeczeństwa od wiary i praktyk religijnych było w Polsce wolniejsze niż w innych państwach europejskich. Załamanie nastąpiło w ostatnich latach, a jest ono najbardziej widoczne w grupie wiekowej od 18 do 24 lat” – czytamy.

Przewodnik Katolicki

„Kiedy na księdza lub biskupa nakładana jest kara, w przestrzeni publicznej dość jednoznacznie łączy się to z wysłaniem winnego w odosobnienie – czyli do klasztoru, najlepiej zamkniętego. To krzywda, jaką wyrządza się życiu konsekrowanemu” – uważa Monika Białkowska na łamach „Przewodnika Katolickiego”. „Choć wielu winnych rzeczywiście wymaga odizolowania, terapii i kontroli, należy jak najszybciej zabiegać o stworzenie do tego celu specjalnego ośrodka z terapeutami i duszpasterzami. Wysyłanie ich do klasztorów samo w sobie nie pomoże winnym przestępstw seksualnych, a zaszkodzić może w znaczny sposób wspólnotom klasztornym” – zauważa autorka w tekście „Klasztor to nie kara”.

Tygodnik Powszechny

W najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” Artur Sporniak pisze o niemieckim raporcie dotyczącym zaniedbań w archidiecezji monachijskiej. Przez pięć lat (1977-1982) kierował nią kard. Ratzinger. „Ratzinger na przełomie lat 70. i 80. nie wyróżniał się wśród innych hierarchów w podejściu do pedofilii – uczestniczył w systemowym ignorowaniu krzywdy ofiar i bagatelizowaniu przestępstw duchownych” – pisze Sporniak. Tyle że wydaje się, iż to teza nie do obrony. Fakty przedstawione w raporcie mówią coś zupełnie innego. Papież emeryt jako ordynariusz reagował na nadużycie seksualne bardzo zdecydowanie. Badana jest raczej kwestia tego, czy nie ustrzegł się błędu w jednej dość zagmatwanej sprawie, która nawet po czterdziestu latach wydaje się niejasna.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze