przegląd prasy

Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

Szymon Babuchowski w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” pisze o efektach ubocznych nauczania zdalnego. „Obniżenie jakości kształcenia, pogłębienie nierówności edukacyjnych oraz pogorszenie kondycji psychofizycznej uczniów i nauczycieli – takie skutki zdalnego nauczania w czasie epidemii COVID-19 w Polsce wykazała niedawna kontrola NIK” – czytamy. Ks. Adam Pawlaszczyk podejmuje z kolei temat zarzutów wobec Benedykta XVI. „Bez względu na ocenę tempa wprowadzanych w Kościele norm i ich realizacji należy podkreślić, że już w czasach sprawowania urzędu prefekta Kongregacji Nauki Wiary kardynał Ratzinger robił wszystko, aby sprawy nadużyć uporządkować i sprawiedliwie osądzić. Dzisiaj niektórzy zdają się o tym nie pamiętać” – pisze redaktor naczelny tygodnika.

Idziemy

„Z przeprowadzonych w styczniu 2022 r. badań na zlecenie Krajowego Rejestru Długów i serwisu www.chronpesel.pl, na próbie 1010 osób, wynika, że ponad 45% respondentów w ostatnich sześciu miesiącach otrzymało podejrzany e-mail lub sms albo odebrało telefon skłaniający do podjęcia działań związanych z udostępnieniem danych. Najwięcej takich przypadków odnotowali ankietowani w wieku 35–44 lata (53% wskazań)” – alarmuje Patryk Lubryczyński na łamach tygodnika „Idziemy”.

Niedziela

W „Niedzieli” analiza sytuacji na Ukrainie. „Rosja w akcie „dobrej woli” może nie zaatakować Kijowa, ale militarnie może zaanektować Białoruś. A to radykalnie obniżyłoby strategiczne bezpieczeństwo Polski. To tylko jeden ze scenariuszy” – pisze Artur Stelmasiak. „Obecna eskalacja napięcia może się przerodzić w działania militarne na niewielką skalę, ale może się też wymknąć spod kontroli. Prezydent Władimir Putin doskonale wie, że wojna mu się nie opłaca” – czytamy.

Przewodnik Katolicki

„Zdaniem ekspertów uszczelnienie zakazu handlu w niedzielę w Polsce spowoduje dalsze szukanie sposobów na obejście przepisów, bo są liczni chętni do kupowania także tego dnia. Dlaczego?” – temu tematowi przygląda się ks. Artur Stopka w „Przewodniku Katolickim”. Dariusz Piórkowski SJ pisze z kolei o sytuacji, w której spowiednik nie rozumie penitenta lub wprost go rani. „Jeśli czuję, że dotychczasowy spowiednik mnie nie rozumie albo jego rady wydają niedobre owoce, mogę swobodnie od niego odejść i szukać gdzie indziej” – podkreśla jezuita.

Tygodnik Powszechny

„Trzecie zgromadzenie niemieckiej Drogi Synodalnej przegłosowało kontrowersyjne dla konserwatystów postulaty” – pisze Artur Sporniak w „Tygodniku Powszechnym”. „Pozostaje pytanie: czy te rozstrzygnięcia będą miały przełożenie na Kościół powszechny? Środowiska konserwatywne wieszczą schizmę, do której nieuchronnie ich zdaniem prowadzą niemieccy biskupi. Oni sami są jednak dobrej myśli. Droga wypracowuje solidne argumenty, które będzie mógł wykorzystać trwający synod na temat synodalności” – dodaje dziennikarz.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze