Przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
„Rosja, napadając na Ukrainę, wywołała krwawą wojnę. Opór Ukraińców, zjednoczonych jak nigdy dotąd w ich historii, zniweczył rosyjski plan pozbawienia ich suwerenności” – pisze w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” Andrzej Grajewski. „Papież Franciszek za pośrednictwem ambasadora Rosji wezwał do zaprzestania walk na Ukrainie. Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował Ojcu Świętemu za modlitwę i duchowe wsparcie” – pisze z kolei Beata Zajączkowska w tekście „Watykan nie milczy”.
Idziemy
„Okoliczności, w których rozpoczynamy ten Wielki Post stawiają nas wobec konkretnych wyzwań – nie tylko duchowych. Codziennie kolejne dziesiątki tysięcy uchodźców z Ukrainy – głównie kobiet i dzieci – przekraczają naszą granicę. Zdajemy właśnie praktyczny egzamin z miłości bliźniego i z postawy miłosierdzia” – pisze ks. Henryk Zieliński na łamach „Idziemy”. „Myśl narodowa u naszych wschodnich sąsiadów zrodziła się dwa wieki temu, a niepodległość ogłoszono ponad sto lat temu. Dlaczego odrębności Ukrainy nie uznaje rosyjski prezydent” – analizuje to Piotr Kościński.
Niedziela
W tygodniku „Niedziela” przeczytamy o prawosławnym wątku wojny toczącej się w Ukrainie. „Ukraina jest dziś nie tylko przedmiotem agresji ze strony Rosji, jest również polem walki o „rząd dusz” nad wiernymi prawosławnymi między Moskwą a Konstantynopolem. Wynika to z faktu rywalizacji prawosławnego patriarchatu Moskwy z patriarchatem Konstantynopola o prymat w świecie prawosławnym” – pisze Ks. Janusz Bujak.
Przewodnik Katolicki
Podobnie jak w innych tygodnikach katolickich, tak i w „Przewodniku Katolickim” tematem numer jeden jest Ukraina. „Wydawałoby się, że bezradność to uzasadniona i oczywista reakcja człowieka wobec wielkiego zła. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Wydarzenia związane z agresją Rosji na Ukrainę to pokazują i potwierdzają” – pisze ks. Artur Stopka. „Polacy nie zawiedli – ruszyli na pomoc uciekającym ze strefy wojny Ukraińcom. Entuzjazm wolontariuszy jest bardzo ważny, ale będziemy potrzebować długofalowych, systemowych rozwiązań” – czytamy w kolei w tekście Moniki Białkowskiej.
Tygodnik Powszechny
W „Tygodniku Powszechnym” znajdziemy komentarz Edwarda Augustyna do dyplomatycznych działań Stolicy Apostolskiej w sprawie wojny w Ukrainie. „Franciszek zawsze dbał o dobre relacje z Rosją (tak z patriarchą Cyrylem, jak prezydentem Putinem). Przed wojną można to było tłumaczyć troską o jedność chrześcijan, równowagę i pokój w świecie (jak też marzeniem, odziedziczonym po poprzednikach, o apostolskiej wizycie w Moskwie). Ale teraz milczenia na temat zbrodni, popełnianych przez wojska Federacji Rosyjskiej, ciężko zrozumieć. Po raz kolejny uznano, że milczenie jest ceną, jaką warto zapłacić za pokój. Nawet jeśli nic na taki efekt nie wskazuje” – ocenia publicysta.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |