Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Miesiąc temu w Biedronce co czwarty to był Ukrainiec, a teraz co czwarty to Polak – usłyszał jeden z księży greckokatolickich po niedzielnej liturgii. Na jaką duszpasterską pomoc mogą liczyć uciekający przed wojną?” – o tym pisze Marcin Jakimowicz. „Staram się ufać, że z wysokości Watykanu zazwyczaj widać więcej i głębiej. Coraz trudniej mi jednak zrozumieć, dlaczego akurat widok na Rosję zasłania gęsta mgła” – pisze z kolei Jacek Dziedzina komentując dyplomatyczne stanowisko Stolicy Apostolskiej w sprawie toczącej się wojny.

Idziemy

„Na Kubie żywność jest wciąż na kartki, a ostatnio brakuje nawet papieru, żeby je drukować. Mimo to komunistyczny reżim trzyma się mocno dzięki poparciu Rosji, która chce wykorzystać wyspę jako przyczółek do konfrontacji z USA” – pisze o tym Marcin Zatyka. W tygodniku „Idziemy” znajdziemy też instrukcję jak uchodźcy z Ukrainy mogą zalegalizować swój pobyt w Polsce, żeby mieć dostęp do rynku pracy i wszelkich świadczeń. Tym tematem zajął się Marcin Krężelok.

Niedziela

W tygodniku „Niedziela” przeczytamy o tym, jak agresja rosyjska przyczyniła się do budowania jedności narodu ukraińskiego. „O Ukraińcach jeszcze do niedawna mówiło się, że są narodem poszukującym własnej tożsamości. Był to proces trudny, ponieważ ta tożsamość, której kamień węgielny został położony w 988 r. wraz z chrztem Rusi Kijowskiej, była w ciągu wieków nieustannie zagrożona” – pisze Grzegorz Polak.

Przewodnik Katolicki

W „Przewodniku Katolickim” ks. Artur Stopka analizuje nauczanie Kościoła dotyczące wojny. „Wciąż pojawiają się ludzie, którzy próbują angażować Boga w swe zbrojne konflikty i Jego wolą uzasadniać nawet zbrodnicze decyzje. Czy to się może udać? Czy Bóg jest Bogiem wojny?” – pisze ks. Stopka. „Przyjęta przez Sejm rządowa specustawa dotycząca pomocy uciekinierom wojennym z Ukrainy stara się uregulować ich sytuację m.in. w polskich przedszkolach, szkołach i uczelniach wyższych. Jak będzie wyglądała praktyka – czas pokaże” – czytamy z kolei w tekście Anny Druś.

Tygodnik Powszechny

„Lęk przed oddaniem sprawiedliwości walczącym i poległym już nie tylko dziwi, ale oburza. Watykan słyszy tę krytykę i widzi, że upada mit bezkompromisowego papieża, którego stać na wielkie gesty” – pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” Edward Augustyn. Przeczytamy również rozmowę Artura Sporniaka z bp. Krzysztofem Zadarko. „Robienie teraz rankingów, kto najwięcej pomaga, byłoby sztuczne. Chociaż mam wrażenie, że obecność instytucjonalna Kościoła nie jest w mediach wystarczająco dostrzegana” – uważa przewodniczący Rady Episkopatu ds. Migracji.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze