Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Z wielką nadzieją na szybkie zakończenie wojny została w Ukrainie przyjęta decyzja papieża Franciszka o poświęceniu 25 marca, jednocześnie na Watykanie oraz w Fatimie, Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi” – pisze Beata Zajączkowska w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego”. „Trudno u zarania tegorocznej wiosny odczuwać radość z pojawiającej się zieleni, gdyż cywilizacja zdaje się przeżywać kolejny zmierzch, a wojna spędzająca sen z powiek utrudnia odczuwanie jakiejkolwiek radości. Za sprawą decyzji papieża Franciszka dokonuje się w tych dniach akt poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Wiele się o tym mówi, pisze, wielu docieka przyczyn, wielu innych analizuje teologiczne przesłanki i w sumie trudno tych dociekań uniknąć. Tym bardziej przypomnieć należy, że serce otwarte na Boga i oczyszczone przez kontemplację jest silniejsze niż karabiny i jakikolwiek inny oręż” – pisze z kolei w edytorialu ks. Adam Pawlaszczyk.

Idziemy

„Każde dramatyczne wydarzenie czegoś uczy, coś pokazuje i zmienia, choć nie zawsze na lepsze. Agresja na Ukrainę nagle ujawniła, jak działa nasz świat, co i kto nim rządzi” – pisze Krzysztof Ziemiec. „Jakich gwarancji państwowych możemy oczekiwać, jeśli wynajmiemy lokal uchodźcom z Ukrainy?” – na te i inne pytania odpowiada z kolei mec. Jarosław Dąbrowski w rozmowie z Moniką Odrobińską.

Niedziela

W najnowszym wydaniu tygodnika „Niedziela” przeczytamy o stwierdzeniu nieważności małżeństwa. Na czym ono polega? „Gdy ktoś otrzymał kredyt w banku, a potem okazało się, że sfałszował zaświadczenie o dochodach, wtedy sąd uznaje, że umowa kredytowa jest nieważna. Podobnie jest z uznaniem nieważności małżeństwa” – tłumaczy ks. Andrzej Cieślik. „Jeśli ktoś zawarł sakrament małżeństwa, ukrywszy przed drugą stroną, że jest uzależniony np. od narkotyków, hazardu, pornografii, to małżeństwo zostało zawarte w sposób nieważny, bo zachodzi uzasadnione przypuszczenie, iż druga strona, znając te fakty, nie zgodziłaby się na ślub. Zgodziła się, ponieważ została oszukana, tak więc prawdziwego ślubu nie było, bo nie było świadomego aktu woli” – czytamy.

Przewodnik Katolicki

W „Przewodniku Katolickim” w tym tygodniu przeczytamy między innymi o tym, jak razem z osobami wyznania prawosławnego, którzy przybywają z Ukrainy stwarzać przestrzeń do wspólnej modlitwy. „Bardzo lubię obraz, który kiedyś przywołał Jan Paweł II, mówiąc o Zachodzie i Wschodzie jak o dwóch płucach, którymi oddycha Kościół. Sytuacja, w której mamy w naszych wspólnotach prawosławnych i grekokatolików, jest dla nas wyzwaniem i szansą. Jest okazją, by się wzajemnie poznać, ale też i wyzwaniem, bo trzeba chcieć się poznać, zrozumieć, a nawet zaczerpnąć z bogactwa różnorodności duchowych tradycji” – pisze ks. Wojciech Nowicki.

Tygodnik Powszechny

„To największy kryzys bezpieczeństwa europejskiego od zakończenia II wojny światowej. I największy błąd Putina w polityce międzynarodowej na przestrzeni ćwierćwiecza jego rządów. Błąd, który może kosztować go władzę” – pisze Zbigniew Rokita. Edward Augustyn odnosi się z kolei do stanowiska Watykanu wobec wojny. Publicysta twierdzi, że dyplomacja Stolicy Apostolskiej się pogubiła. „Trudno nie odnieść takiego wrażenia. W chwili, gdy papież odrzuca ideę wojny sprawiedliwej, sekretarz stanu jej broni. Papież patrzy na obronę Ukrainy jak na wojnę, której każda ze stron jest współwinna, choć w różnym stopniu, w której po obu stronach giną niewinni ludzie, także żołnierze, i którą trzeba zakończyć kompromisem” – czytamy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze