Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„W oddziałach przygotowawczych młodzi Ukraińcy uczą się języka i oswajają z nowym systemem edukacji. Większość trafia jednak do zwykłych klas” – o losach ukraińskich dzieci, które dołączają do polskich szkół pisze w „Gościu Niedzielnym” Jakub Jałowiczor. Franciszek Kucharczak podejmuje z kolei temat niemieckiej drogi synodalnej. „W piątek 5 lutego br. we Frankfurcie nad Menem ponad dwustu uczestników zgromadzenia plenarnego Drogi Synodalnej Kościoła katolickiego w Niemczech opowiedziało się za wyświęcaniem kobiet na kapłanów. Prawie wszyscy zebrani domagali się też zmiany postrzegania przez Kościół kwestii homoseksualizmu i antykoncepcji” – czytamy.

Idziemy

Barbara Stefańska na łamach „Idziemy” rozmawia z ks. prof. Piotrem Mazurkiewiczem o tym, co oznacza, że poznanie prawdy nas wyzwala. Znajdziemy też artykuł o tym, jak wygląda obecnie życie w Mariupolu. „Odcięci od wody, prądu i gazu ludzie narażeni są na śmierć z odwodnienia, głodu i wyziębienia. Z trudem zdobytą żywność, czasem na śmietniku, przyrządzają przy ogniskach” – relacjonuje Monika Odrobińska.

Niedziela

W najnowszym wydaniu tygodnika „Niedziela” przeczytamy rozmowę z abp. Mieczysławem Mokrzyckim. „Nie jest to wojna, której jedynym celem jest zagarnięcie części lub nawet całej Ukrainy. Bestialskie mordowanie ludzi, niszczenie budynków… Widzimy niewyobrażalną nienawiść. Wiele osób uważa, że Putin mści się za to, iż ludzie nie chcieli go powitać z kwiatami i przyłączyć się do Rosji. Mieszkańcy Ukrainy bronią swojej niepodległości, wolności i godności. Putin chce złamać ducha narodu. Wszystko brutalnie niszczy, jakby chciał pokazać, że taki los jak zniszczonego Mariupola spotka każde miasto, jeśli Ukraina się nie podda” – mówi metropolita lwowski.

Przewodnik Katolicki

W „Przewodniku Katolickim” tematem numeru jest Kościół greckokatolicki. Dziennikarze tygodnika wyjaśniają jego historię oraz przybliżają sposób jego funkcjonowania. „Uznajemy wzajemnie ważność wszystkich sakramentów, zatem rzymokatolik może zawsze przystąpić do Komunii św. u nas, zaś grekokatolik może np. iść do spowiedzi u rzymokatolików” – tłumaczy ks. Grzegorz Nazar w rozmowie z Anną Druś. Ks. Artur Stopka podejmuje z kolei temat kolejnej reformy Kurii Rzymskiej. „Był czas, że Kuria Rzymska funkcjonowała w niezmienionym kształcie przez ponad trzysta dwadzieścia lat. Jednak w ciągu ostatnich zaledwie pięćdziesięciu pięciu lat reformowano ją aż trzy razy. Najnowsza reorganizacja właśnie została ogłoszona” – czytamy.

Tygodnik Powszechny

W „Tygodniku Powszechnym” Edward Augustyn pisze o zawierzeniu przez papieża Franciszka Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi. „To coś więcej niż skrupulatne wypełnienie fatimskiej przepowiedni. Papież uznał, że okoliczności uzasadniają powtórzenie aktu” – pisze Augustyn. „Piątkowe nabożeństwo było jednak czymś więcej, niż zwykłą modlitwą, która dla osób wierzących jest naturalnym sposobem mierzenia się z doświadczeniem losu. W sytuacjach nadzwyczajnych, gdy zawodzą wszystkie ludzkie siły, papież szuka wielkich gestów religijnych” – czytamy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze