Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” przeczytamy o tym, czy spowiedź jest dzisiaj niechcianym sakramentem. „Dziesięciu księży spowiada od wieczora do późnej nocy. Ludzie, czasem po raz pierwszy od wielu lat, wylewają przed Bogiem swoje dusze. Siedząc twarzą w twarz ze spowiednikiem, mówią rzeczy, których nikomu, nawet sobie, powiedzieć nie chcieli” – pisze Franciszek Kucharczak. Wojciech Surówka OP pisze z kolei o fejsbukowym wpisie ze zdjęciem Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej, na którym widać kleryków włączających się w celebrację pokutną przed zawierzeniem przez papieża Franciszka Ukrainy i Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi. „Próżno na nim szukać Najświętszego Sakramentu, przed którym klęczą rozmodleni młodzieńcy. Nie ma ani krzyża, ani nawet figury Matki Bożej, do której mogliby się zwrócić. Zamiast tego na zdjęciu widzimy kilkunastu seminarzystów siedzących w wygodnych fotelach i wpatrujących się w ekran telewizora”.

Idziemy

„Z niepokojem pytamy o sens i ostateczny cel tego cierpienia, które rosyjska agresja niesie Ukrainie, a w dalszej perspektywie i światu. W Wielkim Tygodniu postarajmy się to wszystko zanurzyć w zbawczym cierpieniu i śmierci Chrystusa. Tylko On potrafi z cierpienia milionów ludzi wyprowadzić jakieś dobro, jak z krzyża wyprowadził zmartwychwstanie” – zachęca na łamach tygodnika „Idziemy” ks. Henryk Zieliński.

Niedziela

„Wojna na Ukrainie spowodowała u niektórych pytanie, a u innych nawet twierdzenie, że konflikt ten jest skutkiem Bożego gniewu. Jednak czy Bóg może wpadać w gniew? Jak rozumieć zagniewanie Stwórcy?” – o tym pisze ks. Tomasz Siemieniec w „Niedzieli”. „Stary Testament pełen jest opisów gniewu Bożego, który dla tych, co go wywołali, nie kończy się nigdy niczym dobrym. I tu jawi nam się poważny problem: skoro w gniewie widzimy tyle zła, a Bóg potrafi się gniewać, to jak pogodzić gniew Boga z Jego dobrocią i miłością?” – zastanawia się z kolei ks. Andrzej Cieślik.

Przewodnik Katolicki

W najnowszym numerze „Przewodnika Katolickiego” ks. Artur Stopka podejmuje temat ruskiego miru. „Czy nauczanie głoszone w świątyniach może otwierać drogę do wojny? Czy przywódca religijny i reprezentowana przez niego struktura może się okazać agresorem niszczącym jedność wspólnoty wyznaniowej? Prawosławni teolodzy odpowiedzieli na te pytania” – czytamy. „Wojna, cierpienie, śmierć. W obliczu dramatów i tragedii nie umiemy się uwolnić od pytania, a nawet wątpliwości, gdzie jest Bóg. Ukrzyżowany uczy nas dostrzegać obecność Boga w każdej życiowej sytuacji” – pisze z kolei ks. Waldemar Hanas.

Tygodnik Powszechny

„Kryzys ma tę dobrą stronę, że wymusza nowe myślenie o skostniałej doktrynie. Widać to dobrze w precedensowej wymianie listów między Kościołami polskim i niemieckim” – uważa Artur Sporniak w „Tygodniku Powszechnym”. „Po latach nacisków papież przeprosił rdzennych Kanadyjczyków za współudział Kościoła w polityce przymusowej asymilacji. Kolejnym krokiem ma być jego wizyta w tym kraju” – relacjonuje z kolei Marta Zdzieborska.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze