Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W najnowszym wydaniu „Gościa Niedzielnego” znajdziemy rozmowę z bp. Wiesławem Lechowiczem. Hierarcha opowiada o patriotyzmie wśród młodzieży i o postawie chrześcijan wobec konfliktu w Ukrainie. „Do głowy mi nie przyszło, że modlitwa o pokój stanie się tak aktualna. Wszyscy braliśmy pod uwagę, że może mieć miejsce atak na Donbas i wschodnią Ukrainę, ale chyba mało kto przypuszczał, że wojna obejmie cały kraj i stanie się zagrożeniem dla reszty Europy” – mów bp Lechowicz. W numerze poza tym także o nabożeństwach majowych – skarbie naszej wiary i tradycji. Znajdziemy też subiektywny ranking najlepszych polskich filmów ukazujących ważne wydarzenia z naszej historii.

Idziemy

W tygodniku „Idziemy” znajdziemy rozmowę z ks. prof. Henrykiem Witczykiem na temat Tygodnia Biblijnego. „Tydzień Biblijny jest odpowiedzią na apel synodu biskupów z roku 2008, aby Słowo Boże było nie tylko otaczane czcią, ale także czytane w duchu modlitewnym (lectio divina), celebrowane we wspólnocie Kościoła lokalnego, czyli diecezji i parafii (celebracja Słowa Bożego), inspirowało drogę światła, czyli podobne do drogi krzyżowej rozważania wydarzeń z działalności zmartwychwstałego Pana Jezusa w Kościele apostolskim, umacniało wiarę poprzez wspólne odkrywanie w nim prawdy, która od Boga pochodzi i do Boga prowadzi w celu zbawienia człowieka” – mówi biblista. Poza tym w numerze też teksty m.in. o tym, co warto wiedzieć o symbolach narodowych oraz o wychowaniu nastolatków.

Niedziela

„Kiedy człowiek jest na granicy przeżycia, to budzi się w nim wilk albo brat… Gdy myśli, że już nic mu nie zostało – jest jeszcze wiara. Ona ratuje od utraty człowieczeństwa” – w „Niedzieli” o dramacie równanego z ziemią Mariupola opowiadają ks. Rościsław Spryniuk i Igor Ilwudczenko. Poza tym w numerze także o tym, jak modlić się z dziećmi. „Przede wszystkim zależy nam na tym, żeby modlitwa nie była dla naszych dzieci czymś abstrakcyjnym, kierowanym do jakiejś kosmicznej siły niezainteresowanej naszym życiem, ale by zdawały sobie sprawę z tego, że kierują ją do kochającego Taty, który jest z nami na co dzień i troszczy się o nasze wszystkie sprawy” -piszą autorzy artykułu.

Przewodnik Katolicki

W „Przewodniku Katolickim” sporo miejsca tym razem poświęcono wojnie w Ukrainie. Znajdziemy m.in. tekst o podejściu papieża do sytuacji w Ukrainie. „Franciszka można nie rozumieć, warto jednak dowiedzieć się, co tak naprawdę powiedział i jakie działania podjął w sprawie wojny w Ukrainie” – czytamy. W numerze znajdziemy tez rozmowę o zdrowym śnie. „Sen stanowi jedną trzecią naszego życia i bynajmniej nie jest to czas bezproduktywny. Jest to moment, w którym odbywa się regeneracja, przy czym nie tylko ta czysto fizyczna, w której odpoczywają mięśnie, ale jest to przede wszystkim regeneracja psychologiczna” – opowiada rozmówczyni tygodnika.

Tygodnik Powszechny

W obszernym i bardzo interesującym majówkowym wydaniu „Tygodnika Powszechnego” znajdziemy mnóstwo interesujących tekstów. Tematem podwójnego wydania są prawa zwierząt. „W świetle większości światowych systemów prawnych zwierzęta po prostu nie mają praw. Nie są podmiotami. Ustawodawcy przewidują jedynie przepisy chroniące cześć z nich, zwykle upatrując wcześniej pewnych podobieństw względem gatunku ludzkiego. Celem jest ich dobrostan, ale już nic ponadto. Polskie przepisy stwierdzają kategorycznie: zwierzę nie jest rzeczą. I zaraz potem dodają: czasami nią jest” – pisze Adam Robiński. Do majowego oddechu zachęca za to tekst poświęcony hamakowaniu. „W hamaku zasypiasz z całym światem dokoła. Namiot rozbijasz wtedy, gdy chcesz się od świata odgrodzić” – czytamy. Czym jest wiara w jesieni życia? Czym różni się od tej dziecięcej czy dojrzałej? Z tymi zagadnieniami zmierzyli się o. Jan Andrzej Kłoczowski OP i Karol Tarnawski. „Tygodnik Powszechny” publikuje ich inspirująca rozmowę. Czytelników zainteresują też na pewno teksty o hejnalistach i trutniach, a także o operacjach plastycznych bez uprawnień. Do wydania dołączono bardzo ciekawe dodatki o prawach człowieka i o… łące! Znajdziemy tez saszetkę z nasionami roślin łąkowych.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze