Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

Tematem numer jeden najnowszego wydania „Gościa Niedzielnego” jest wojna w Ukrainie, a konkretnie jej globalne konsekwencje. „Wojna na Ukrainie będzie miała i już ma wpływ na wiele aspektów naszego życia. W zglobalizowanym świecie te konsekwencje będą odczuwalne na najdalszych jego krańcach. Bo Ukraina jest spichlerzem dla wielu krajów, także tych bardzo biednych. Czy kraje te, mimo że oddalone o tysiące kilometrów od Europy, czeka głód?” – na to pytanie odpowiada w swoim tekście Tomasz Rożek.

Idziemy

„Dla przyszłości wielu seminariów duchownych w Polsce ten rok będzie decydujący. Zgodnie z najnowszymi instrukcjami Stolicy Apostolskiej, minimalna liczba kandydatów do kapłaństwa, uzasadniająca samodzielne istnienie danego seminarium w Polsce została ustalona na poziomie 30 mężczyzn” – czytamy w tekście „Ostatni Mohikanie”. Do gorliwej modlitwy o powołania zachęca ks. Henryk Zieliński.

Niedziela

„Czy wojna za wschodnią granicą wywołała w Polakach strach? Pewne symptomy tego, że czujemy się zagrożeni tym, co wyprawia Rosja na Ukrainie, pojawiły się niewątpliwie u większości z nas. Na ile są to reakcje normalne? W jakim momencie racjonalne działania przeradzają się w obsesję? I wreszcie – jak na lęk przed wojną powinien reagować człowiek wierzący?” – o tym wszystkim w najnowszym numerze „Niedzieli” pisze Katarzyna Woynarowska.

Przewodnik Katolicki

W najnowszym wydaniu „Przewodnika Katolickiego” temat typowo majowy, czyli pierwsze Komunie święte. „Pandemia pokazała, że można w polskich parafiach zorganizować Pierwszą Komunię Świętą nie dużej grupie dzieci, ale także w innych formach, bardziej indywidualnych. Czy możliwa jest również poważna zmiana przygotowania do tej uroczystości?” – zastanawia się ks. Artur Stopka. Monika Białkowska pisze z kolei o relikwiach Krzyża na zatopionym przez Ukraińców rosyjskim krążowniku. „Na to, że relikwie były prawdziwe, szansa jest niewielka. Duże wątpliwości budzi droga ich pozyskania” – czytamy.

Tygodnik Powszechny

W obszernym i bardzo interesującym majówkowym wydaniu „Tygodnika Powszechnego” znajdziemy mnóstwo interesujących tekstów. Tematem podwójnego wydania są prawa zwierząt. „W świetle większości światowych systemów prawnych zwierzęta po prostu nie mają praw. Nie są podmiotami. Ustawodawcy przewidują jedynie przepisy chroniące cześć z nich, zwykle upatrując wcześniej pewnych podobieństw względem gatunku ludzkiego. Celem jest ich dobrostan, ale już nic ponadto. Polskie przepisy stwierdzają kategorycznie: zwierzę nie jest rzeczą. I zaraz potem dodają: czasami nią jest” – pisze Adam Robiński. Do majowego oddechu zachęca za to tekst poświęcony hamakowaniu. „W hamaku zasypiasz z całym światem dokoła. Namiot rozbijasz wtedy, gdy chcesz się od świata odgrodzić” – czytamy. Czym jest wiara w jesieni życia? Czym różni się od tej dziecięcej czy dojrzałej? Z tymi zagadnieniami zmierzyli się o. Jan Andrzej Kłoczowski OP i Karol Tarnawski. „Tygodnik Powszechny” publikuje ich inspirująca rozmowę. Czytelników zainteresują też na pewno teksty o hejnalistach i trutniach, a także o operacjach plastycznych bez uprawnień. Do wydania dołączono bardzo ciekawe dodatki o prawach człowieka i o… łące! Znajdziemy tez saszetkę z nasionami roślin łąkowych.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze