Przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
„Dotąd byliśmy monolitem, a mniejszości narodowe stanowiły jedynie nieco ponad 1 proc. społeczeństwa. Aż nie chce się wierzyć, że jeszcze przed dekadą najliczniejsi spośród nich byli Niemcy, a mniejszość ukraińska w Polsce liczyła zaledwie 38 tys. obywateli” – pisze w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” Marcin Jakimowicz.
Idziemy
W ciągu ostatnich dziesięcioleci zmieniło się postrzeganie roli matki. Czy macierzyństwo jest obecnie w modzie? Na ten temat z Dorotą Bojemską, przewodniczącą Rady Rodziny przy ministrze Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, rozmawia Barbara Stefańska. „Po dwóch latach pandemii i w obliczu wojnie na Ukrainie, okazuje się, że bezpieczeństwo żywnościowe jest, podobnie jak opieka zdrowotna, obronność i zabezpieczenie energetyczne, elementem bezpieczeństwa strategicznego” – zauważa z kolei Krzysztof Ziemiec.
Niedziela
W najnowszym wydaniu tygodnika „Niedziela” znajdziemy analizę stanowiska papieża wobec wojny w Ukrainie. „Może to nie obecny papież jest spóźniony w ocenie sytuacji? Może on, podobnie jak jego poprzednicy, widzi coś, czego my nad Wisłą jeszcze nie dostrzegamy” – pisze ks. Andrzej Majewski. „Największe kontrowersje wywołał niedawny tekst rozmowy z Franciszkiem, opublikowany na łamach włoskiego dziennika Corriere della Sera, i wyjęte z niego zdania: Zanim pojadę do Kijowa, chciałbym pojechać do Moskwy” – czytamy.
Przewodnik Katolicki
„Fakt, że w jednej z diecezji w Polsce nie zostanie w tym roku wyświęcony ani jeden ksiądz, jest poważnym sygnałem dotyczącym kwestii powołań kapłańskich i zakonnych. Czy jesteśmy skazani na powołaniową katastrofę?” – o tym pisze ks. Artur Stopka. „Może wysoka inflacja to dobra okazja dla tych, którzy zarabiają ciut lepiej, aby zastanowić się, czy mądrze dysponują swoimi dobrami” – zauważa z swoim felietonie Michał Szułdrzyński.
Tygodnik Powszechny
W „Tygodniku Powszechnym” znajdziemy tekst Artura Sporniaka o płci w Kościele. „Biblijny, binarny obraz nie uwzględnia naszej różnorodności. Jak odnaleźć mają się w nim np. osoby interseksualne? Niemiecka Droga Synodalna dostrzega to wyzwanie” – czytamy. „Na podstawie Biblii Kościół naucza, że Bóg stworzył człowieka jako mężczyznę i jako kobietę (…) Jest to piękna, optymistyczna, lecz mało realistyczna wizja. Problem w tym, że Magisterium z takiej biblijnej antropologii wyciąga silne normatywne wnioski stawiane katolikom jako moralne wymagania” – pisze Sporniak.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |