Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

O „świecie za murem” przeczytamy w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego”. To materiał poświęcony zakonom o najsurowszej regule. Wokół nich powstało wiele mitów. Czy są prawdziwe? „Razem, ale osobno – na taki miks wpadł Romuald, który tęsknił za życiem samotnika, ale chciał je realizować we wspólnocie. Za jego przykładem poszło tysiące mężczyzn. Kim są? Milczkami? Introwertykami? Dziwakami?” – czytamy. Poza tym redakcja zaprasza też do Nowego Skarbca koronnego, który został właśnie otwarty na Wawelu. „Takiej wystawy na Wawelu jeszcze nie było. Odwiedziny Nowego Skarbca Koronnego to fascynująca podróż w głąb polskiej historii. (…) To ekspozycja, która opowiada o meandrach naszej historii, dramatycznych dziejach narodu, chwilach chwały i bolesnych doświadczeń” – pisze Magdalena Dobrzyniak.

Idziemy

W tygodniku „Idziemy” tym razem znajdziemy materiał o Parafiadzie. „Parafiada jest kojarzona ze sportem, tymczasem oferta jest dużo szersza” – o tegorocznej Parafiadzie z o. Tomaszem Olczakiem SP, prezesem Stowarzyszenia Parafiada rozmawia Barbara Wiśniowska. Poza tym redakcja podejmuje też temat mody. „Czy można wyglądać atrakcyjnie, jednocześnie nie ulegając ciągle zmieniającym się trendom mody? A może nie warto w ogóle zaprzątać sobie głowy ubiorem,  bo przecież liczy się wnętrze człowieka, a nie to, co na siebie zakłada?” – na te pytania próbuje odpowiedzieć tekst „Modnie i godnie”. Co możemy wyrazić poprzez ubiór? Na co należy zwrócić uwagę? Swoimi przemyśleniami na ten temat dzielą się za to dziennikarka Radia Warszawa Maria Górczyńska oraz dziennikarz sportowy i prezenter telewizyjny – Rafał Patyra.

Niedziela

Kościół czy Wspólnota? Redakcja tygodnika „Niedziela” wyjaśnia swoim czytelnikom, czym różnią się te dwa pojęcia. „Czym różni się Kościół od Wspólnoty? Dlaczego Kościoły wschodnie nazywamy Kościołami, skoro podobnie jak protestanci czy anglikanie odrzucają prymat papieski? Z czego wynika ta różnica w terminologii? Czy ma ona dzisiaj jeszcze jakieś znaczenie?” – czytamy. „Niedziela” pisze też o polskich drogach Jakubowych: „Hiszpania, Portugalia, Francja są za daleko? Za dużo słońca? Nie dasz rady? Obecnie Polska oferuje bogactwo urokliwych pielgrzymich szlaków jakubowych, które są nie tylko przedsmakiem Camino. One są Camino, są Drogą, która zmienia serca i która jest w zasięgu możliwości”.

Przewodnik Katolicki

„Przewodnik Katolicki” w tym tygodniu pisze o tym, z jakimi problemami na rynku pracy spotykają się osoby dorosłe w spektrum autyzmu. „Dorosłym ze spektrum autyzmu odmawia się prawa do pracy. Tym samym pozbawia się ich możliwości zarobkowania, poczucia zadowolenia, wydatkowania siebie dla dobra drugiego człowieka i osiągania sukcesu” – czytamy. Redakcja podejmuje też temat klimatu – w kontekście zmian w Arktyce: „Naturalny klimatyzator półkuli północnej, jakim przez tysiąclecia była Arktyka ze swoim wiecznym lodem, topnieje szybciej, niż kiedykolwiek prognozowano. To rozreguluje globalny klimat jeszcze bardziej niż dotychczas”. W numerze znajdziemy też interesujący tekst ekonomiczny. „W drugim półroczu cena baryłki ropy może jeszcze wzrosnąć. To by oznaczało, że cena na polskich stacjach przebije 9 złotych” – czytamy.

Tygodnik Powszechny

Redakcja „Tygodnika Powszechnego”, zainspirowana sukcesami Igi Świątek, zastanawia się nad tym, „czy Polacy rzuca się do rakiet”. „Zobaczymy. Popularność tenisa rośnie, ale ważne jest. by takie sukcesy wpływały na warunki rozwoju uzdolnionej młodzieży” – czytamy w wywiadzie z Mirosławem Żukowskim, znawcą tenisa. Tomasz Terlikowski komentuje za to diecezjalne syntezy synodalne, które zostały przedstawione w ostatnim czasie. „Za mało Jezusa w Kościele, za dużo klerykalizmu, wykluczania, polityki” – podsumowuje publicysta. W dziale zagranicznym „Tygodnik” proponuje m.in. ciekawy tekst dotyczący Niemiec. „Fetysz niskich cen, tak powszechny w Niemczech, właśnie upada. To skutek rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Kraj szykuje się na drożyznę i zimowe racjonowanie gazu” – czytamy. A dział naukowy to tym razem interesujący materiał o zabawie w świecie zwierząt. „Zużywa energię, zwiększa ryzyko urazu, sprawia, że jest się bardziej widocznym dla drapieżnika. Dlaczego więc tak wiele zwierząt oddaje się zabawie?” – odpowiedzi szuka Marta Alicja Trzeciak. Warto tez polecić wakacyjny tekst pt. „Braterstwo liny”. To opowieść Arta Davidsona, wspinacza, pisarza i alaskańskiego działacza na rzecz ochrony przyrody.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze