przeglad prasy

Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” tematem numer jeden jest zapowiedź wizyty papieża Franciszka w Kanadzie. „Papież Franciszek przybywa do Kanady ponad rok po wybuchu afery z „masowymi grobami” przy szkołach dla rdzennej ludności. Masowych grobów jak dotąd nie znaleziono, ale i bez tego Kościół i państwo kanadyjskie mają powody, by przepracować swoje relacje z Pierwszymi Narodami” – pisze Jacek Dziedzina.

Idziemy

Rozpoczynająca się 24 lipca pielgrzymka do Kanady będzie dla papieża Franciszka bardzo trudna. Nie tyle nawet z powodu jego problemów zdrowotnych, co ze względu na złożoność sytuacji politycznej w tym kraju, rozdźwięki w tamtejszym Kościele i udział zakonów w „cywilizowaniu” pierwotnych mieszkańców. Kulisy sprawy na łamach tygodnika „Idziemy” odsłania prof. Kazimierz Dadak.

Niedziela

„Przy wejściu do niektórych miejsc sakralnych umieszczone są tablice z informacjami o stosownym stroju. Różnie te wskazania są przestrzegane. A my, księża, rzadko o tym mówimy, z obawy, aby kogoś nie urazić i nie być podejrzanymi o pruderię. Stosowny strój jest jednak istotny, i to nie tylko podczas liturgii, ale także w trakcie zwiedzania świątyń” – pisze ks. Janusz Chyła.

Przewodnik Katolicki

Kończący się diecezjalny etap synodu o synodalności oznacza, że pojawiają się kolejne syntezy z przebiegu prac. Ile można z tych syntez wyczytać? – temat analizuje na łamach Przewodnika Katolickiego Monika Białkowska. Ks. Artur Stopka zajmuje się z kolei tematem emerytowanych księży. „Duchowni, podobnie jak świeccy, po osiągnięciu określonego wieku przechodzą na emeryturę. Wielu zastanawia się, czy mogą się wtedy ożenić, czy muszą nadal odprawiać Mszę świętą, a nawet, gdzie mieszkają” – czytamy.

Tygodnik Powszechny

Wciąż nie ma oficjalnego statusu sanktuarium. Mimo to tę hercegowińską miejscowość odwiedzają miliony osób rocznie. O Medziugorje w najnowszym wydaniu „Tygodnika Powszechnego” pisze Marcin Rychły. „Katolicy w wielu krajach świata proponują daleko idące zmiany w doktrynie i praktyce kościelnej. Czy w Polsce pozostaniemy na peryferiach tej dyskusji?” – zastanawia się z kolei Piotr Sikora.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze