przeglad prasy

Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Każdy kolejny sobór powszechny to stawanie Kościoła w prawdzie przed sobą i Bogiem. Dlaczego do dziś nie zwołano Soboru Watykańskiego III?” – zastanawia się w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” Jacek Dziedzina. „W starożytności i średniowieczu sobory odbywały się bardzo często. Działo się tak, mimo że obieg informacji był tysiące razy wolniejszy od tego, w jakim my funkcjonujemy. Dziś, gdy zmiany w Kościele i świecie przebiegają o wiele szybciej, ostatni sobór pamiętają tylko najstarsi. Czy to już nieaktualny sposób na słuchanie tego, co Duch mówi do Kościoła?” – czytamy.

Idziemy

W najnowszym wydaniu tygodnika „Idziemy” przeczytamy o reformie liturgicznej. „Jeśli uświadomimy sobie, że soborowa konstytucja o liturgii „Sacrosanctum concilium” została promulgowana przez Pawła VI prawie sześćdziesiąt lat temu, może zaskakiwać, że dalej wewnątrz Kościoła katolickiego wywołuje ona kontrowersje; jeszcze większe kontrowersje wywołuje wcielenie jej w życie” – podsumowuje Kazimierz Ginter.

Niedziela

W tygodniku „Niedziela” podejmowany jest temat dewocji i pobożności. Jaka jest między tymi postawami różnica? „Zacznijmy od uwagi, że zarówno pobożność, jak i dewocja są przejawami cnoty religijności. Różnica między nimi polega na sposobie i zakresie jej wyrażania. Osoby niewierzące lub wrogie Kościołowi każdą modlitwę, udział we Mszy św. czy odmawianie Różańca uznają od razu za dewocję. A to nie ma nic wspólnego z właściwym rozumieniem religijności” – pisze ks. Jarosław Wojtkun.

Przewodnik Katolicki

W „Przewodniku Katolickim” przeczytamy o znanej poznańskiej parafii, która powstała w bloku obok sklepów. „Dawne scenariusze na tworzenie parafii dziś się nie sprawdzają. Nowe sposoby nie oznaczają konformizmu, ale próbę odpowiedzi na znaki czasu” – pisze Weronika Frąckiewicz. „Za dwadzieścia minut rozpocznie się Msza św. Zamiast w kościele, wierni będą modlić się w kaplicy stworzonej w budynku po dawnym sklepie. Po Mszy św. jedno z małżeństw obecnych na Eucharystii zaprasza wszystkich do wspólnego świętowania 15. rocznicy swojego ślubu. Z boku ołtarza jest stół, przy którym uczestnicy Eucharystii będą jedli ciasto i pili kawę. Tak jak sacrum przenika się z profanum, tak modlitwa przenika się z relacyjnością osób w niej uczestniczących” – opisuje dziennikarka.

Tygodnik Powszechny

Dorota Bidzińska pisze w „Tygodniku Powszechnym” o stosunku Kościoła do zwierząt. „łogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią. Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi. Jak można być miłosiernym wokół grilla, wiedząc, jakie życie i śmierć miały istoty, które grillujemy? – woła Barbara Niedźwiedzka. – Jak można zaprowadzać pokój, kiedy poluje się i łowi dla rozrywki i błogosławi takie zachowania? Jak można być dobrym nad niedzielnym rosołem z umęczonego kurczaka?” – czytamy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze