Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” Agata Puścikowska pisze o nauczycielach. „Od kilku co najmniej lat panuje jakaś przedziwna moda, by… narzekać na nauczycieli. Że niedouczeni, nerwowi, bez polotu, bez chęci do pracy, roszczeniowi, złośliwi, słabi metodologicznie itd. Bywa i tak, bywają tacy. Zawsze się zdarzali. Wcześniej jednak nie opisywało się historii o „złych nauczycielach”, nie nakręcało się tym samym spirali niechęci, wzajemnych złośliwości, z kolei rodzice nie tworzyli grup wsparcia, które de facto są miejscami wylewania pomyj na szkołę i na konkretnych pedagogów” – czytamy.

Idziemy

Najnowszy numer tygodnika „Idziemy” podejmuje temat pamięci o Janie Pawle II. Pamięci, która często okazuje się bardzo powierzchowna. „Czy my sami, jako ludzie Kościoła, nie przyczyniliśmy się do umniejszania i ośmieszania św Jana Pawła II? Być może nie robiliśmy tego ze złej woli, tylko z braku wyobraźni albo z lenistwa i podążania po najmniejszej linii oporu” – pisze ks. Henryk Zieliński.

Niedziela

„Rozwinięta sieć polskich parafii już odczuwa brak duszpasterzy. Być może dlatego biskupi niektórych diecezji coraz częściej decydują się na wprowadzenie diakonatu stałego” – mówi ks. prał. dr hab. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie w rozmowie z ks. Mariuszem Frukaczem. „Dziś, po 17 latach od duchowego tsunami wywołanego odejściem papieża, widzimy, że nikt nie jest prorokiem we własnym kraju” – pisze z kolei Paweł Zuchniewicz.

Przewodnik Katolicki

„Dla młodego pokolenia jest postacią znaną głównie z memów. Ewentualnie z podręcznika do historii. Dlaczego zanika pamięć o papieżu z Polski, który wpłynął znacząco na losy nie tylko Kościoła, ale również świata?” – o tym pisze ks. Artur Stopka. „Był dwieście sześćdziesiątym czwartym papieżem w historii Kościoła. Przed Janem Pawłem II byli i męczennicy, i wielcy reformatorzy, i święci, i politycy. Co po nich pozostało? Co pozostaje po papieżach, którzy umarli? Ile jesteśmy im winni?” – pisze Monika Białkowska.

Tygodnik Powszechny

W najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” Piotr Sikora pisze o tym, czy jest już czas na Sobór Watykański III. Jak miałby wyglądać? To już chyba nie czas, aby o przyszłości i kierunkach Kościoła dyskutowali jedynie hierarchowie. „A może Sobór Watykański II był jednak ostatnim? Chyba żeby pomyśleć o soborze bez hierarchicznej struktury na kształt piramidy” – czytamy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze