Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Jeszcze rok temu dyskusję na temat schronów, jądrowych ładunków taktycznych i strategicznych albo na temat tabletek z jodem można było usłyszeć w filmach dokumentalnych o zimnej wojnie. Dzisiaj te tematy są na pierwszych stronach gazet. Co zrozumiałe, sporo w tych dyskusjach emocji, a tam, gdzie są emocje, tam są również nieporozumienia” – pisze na łamach „Gościa Niedzielnego” Tomasz Rożek.

Idziemy

Tygodnik „Idziemy” na pierwszym miejscu stawia w tym wydaniu temat misyjności, która dotyczy każdego ochrzczonego. „Czas zmienić nasze spojrzenie na misje. Zbyt często kojarzymy je z głoszeniem Ewangelii  na odległych kontynentach, z egzotyczną przygodą. Tymczasem nakaz misyjny Chrystusa dotyczy każdego z nas” – przypomina ks. Henryk Zieliński.

Niedziela

Ks. Andrzej Persidok zastanawia się na łamach tygodnika „Niedziela”, czy możliwe jest istnienie Kościoła bez struktur. „Skoro tyle złego mówi się o Kościele instytucjonalnym, to może zlikwidujmy go – dla dobra Kościoła jako ludu Bożego…” – pisze duchowny. „Ojciec Józef Bocheński, dominikanin (1902-95), wybitny filozof i jedna z najbarwniejszych postaci XX-wiecznego katolicyzmu, twierdził, że do seminarium wstąpił jako człowiek niewierzący. Na drogę powołania kapłańskiego pchnęła go nie głęboka wiara w Chrystusa (ta przyszła potem), ale podziw dla instytucji Kościoła: jego organizacji i kierujących nim niezmiennych praw, które pozwalają zachować spójność w czasie i przestrzeni. Ojcu Bocheńskiemu Kościół jawił się jako ostatni bastion porządku w świecie pogrążającym się w chaosie. Dziś chyba trudno sobie wyobrazić kogoś, dla kogo instytucjonalna strona Kościoła byłaby czynnikiem zachęcającym do wstąpienia w jego szeregi. Częściej słyszymy, że jest to jedna z głównych przeszkód na drodze do wiary” – czytamy.

Przewodnik Katolicki

„Dla jednych był powiewem świeżości, w ocenie innych stał się początkiem kryzysu Kościoła. Zwołany 60 lat temu sobór miał przynieść odnowę Kościoła. Czy nadzieje zostały spełnione?” – o tym pisze ks. Wojciech Nowicki, redaktor naczelny „Przewodnika Katolickiego”. „Źródeł kryzysu Kościoła upatrywać można w różnych miejscach. Jednym z nich jest również fakt, że chrześcijanie w przestrzeni publicznej przestali być świadkami. Jeśli patrząc na wierzących, świat nie widzi Jezusa, to znaczy, że wierzący nie wypełniają swojego powołania” – pisze z kolei Monika Białkowska.

Tygodnik Powszechny

„Jeden z najbogatszych Polaków chce wpłynąć na naszą religijność. I nie szczędzi grosza” – pisze o Fundacji Kornice Szymon Żyśko. „Fundacja Nasze Dzieci – Edukacja, Zdrowie, Wiara”, podpisująca swoje plakaty „Kornice”, wydała tylko w czerwcu i lipcu tego roku ponad 26 mln zł na kampanie outdoor­owe. Wiemy to dzięki portalowi Wirtualnemedia.pl, który dotarł do badań zrealizowanych dla Kantar Media” – czytamy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze